Vybíráme zábradlí na schodiště: Výhody a nevýhody jednotlivých materiálů
Pokud plánujete výstavbu nového schodiště, budete k němu muset vybrat i kvalitní zábradlí, díky kterému se budete cítit bezpečně a které podtrhne styl vašeho interiéru. Zábradlí ke schodišti patří stejně jako střecha k rodinnému domu. Musí splňovat bezpečnostní předpisy a dle norem musí být umístěno u všech schodišť vyšších než 50 cm. Na problematiku norem a bezpečnostních požadavků se tentokrát zaměřovat nebudeme, za to si představíme jednotlivé materiály a jejich výhody i nevýhody.
Zábradlí musí být pohodlné a bezpečné
Při výběru nového zábradlí byste se měli zaměřit na dva hlavní aspekty, a to na pohodlí a míru zabezpečení. Pokud se o zábradlí opřete, musíte mít jistotu, že vám zajistí dokonalou stabilitu. Zábradlí by mělo mít pohodlný úchop. Nemělo by při opření klouzat, stejně tak nesmí mít žádné ostré hrany, o které byste se mohly poranit. U starých dřevěných zábradlí může docházet o odírání povrchu nebo dokonce odštípnutí. Hrozí tak závažné poranění o dřevěnou třísku. Zábradlí ze dřeva by se proto mělo pravidelně udržovat, ošetřovat a případně i čas od času přebrousit.
Architekt by měl navrhnout zábradlí s ohledem na styl interiéru
Zábradlí není jen funkčním konstrukčním prvkem, ale také výrazným estetickým doplňkem interiérového prostoru. Pokud návrh interiéru svěříte do rukou zkušenému architektovi nebo projektantovi, měl by navrhnout takové schodiště se zábradlím, které nebude prostor opticky narušovat. V duchu jednotného styl by měly být použité i materiály pro výrobu schodiště. Rustikálním interiérům sluší klasické dřevěné zábradlí, naopak v moderních prostorách vynikne zábradlí s prvky skla nebo kovu.
Výběr zábradlí podle materiálu
Schodišťové zábradlí se vyrábí z různých materiálů. Nemusí být přitom zhotoveno jen z jednoho, materiály se mohou vzájemně kombinovat. Při výběru zábradlí pole materiálu zohledněte náročnost údržby, komfort při úchopu, odolnost, trvanlivost i míru stability. Pojďme se blíže zaměřit na jednotlivé typy zábradlí.
Materiály na zábradlí se mohou kombinovat
Hliníkové zábradlí
Mezi oblíbený typ zábradlí patří hliníkové. Vyniká nízkou hmotností, díky které není konstrukce schodiště přetěžována. Hliníkové zábradlí je dostupné v mnoha odstínech, protože se opatřuje povrchovou úpravou eloxováním. Zábradlí z hliníku se snadno udržuje a čistí, nemění barvu a nepotřebuje ošetřovat. Eloxované vrstva se však může mechanicky poškodit. Na zábradlí pak mohou být viditelné škrábance nebo vrypy.
Zábradlí z chromu nebo nerezu
Líbí se vám honosný lesklý vzhled kovu? Pak si pořiďte zábradlí z chromu nebo nerezu. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady a současně i s náročnější údržbou. Na lesklém povrchu totiž zůstávají otisky prstů, a tak je potřeba zábradlí často leštit. I přes vyšší hmotnost než u hliníkových zábradlí se hodí do interiéru. Je však zapotřebí přizpůsobit schodiště tak, aby sneslo větší zatížení.
Kovové pozinkované zábradlí
Kovové pozinkované zábradlí vyniká pevností a odolností, nepoužívá se však na schodiště v interiérech. Je totiž velmi těžké, a tak klade velké nároky na konstrukci stavby. Je náročné na dopravu i výrobu, což jeho cenu prodražuje. Pokud však hledáte kvalitní a velmi odolné zábradlí pro venkovní schodiště, bude kovové pozinkované dobrou volbou.
Skleněné zábradlí
V moderních interiérech se skleněná zábradlí používají velmi často. Vypadají působivě a nepůsobí rušivým dojmem. Dobře vypadají v minimalisticky laděných interiérech, stejně tak i v moderních prostorách pracujících s kovem či betonem. Sklo vyžaduje častou údržbu. Vzhledem k tomu, že se skleněná zábradlí vyrábí z bezpečnostního tvrzeného skla, je riziko poranění v případě rozbití minimální.
Dřevěné zábradlí
Dřevěná zábradlí jsou naprostou klasikou, své pevné místo však mají i v současné architektuře. Jsou Dřevěné zábradlí je vhodné zejména tam, kde je i schodiště zhotovené ze dřeva. Tento typ zábradlí vyžaduje pravidelnou údržbu v podobě impregnace a lakování. Při správném zachování si však svůj honosný vzhled zachová po mnoho let.
Je na vás, pro jaký materiál se nakonec rozhodnete. Každý má své výhody i nevýhody, a tak nelze jednoznačně říct, který z nich je nejlepší. Při výběru myslete na pohodlí, bezpečnost i sladění se zbytkem prostoru. Přečtěte si i některý z dalších souvisejících článků:
Diskuse k článku