Parotěsná fólie: jaké jsou druhy a k čemu parozábrany slouží
Při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu je důležité zabránit prostupu vlhka do střechy nebo opláštění budovy. Právě za tímto účelem se používají parotěsné fólie (parozábrany), které vynikají ochrannou funkcí proti prostupování vodních pár. Na trhu narazíte na různé typy parotěsných fólií. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, jaké druhy existují a k čemu se ve stavebnictví používají.
Ve stavebnictví se používají různé typy fólií
V oblasti stavebnictví mají fólie z různých materiálů široké možnosti využití. Parotěsné zábrany tak patří jen mezi jeden z mnoha typů fólií. Setkáte se například s reflexními nebo separačními fóliemi nebo s různými fóliemi izolačními. Do této kategorie se řadí například izolace protiradonové, tepelné, akustické nebo hydroizolační. Zvýšenou ochranu před vlhkostí mají zajistit parotěsné fólie, které nejen že chrání budovy před vlhkostí, ale také snižují tepelné ztráty.
Parotěsné fólie chrání před vlhkostí
Parozabrány se obvykle využívají k zabránění prostupu vlhkosti do konstrukce opláštění nebo střechy. Instalují se před nebo mezi tepelnou izolaci. Parotěsné fólie lze nainstalovat i pod některé typy podlah nebo mezi sádrokartonové příčky. Pokud plánujete zateplení vašeho rodinného domu, nezapomeňte na instalaci parozábran, které ochrání celou konstrukci a prodlouží životnost izolačních materiálů.
Parobrzdy a parotěsné zábrany
Podle požadovaného efektu a náročnosti na ochranu před vlhkostí se používají buď tzv. parobrzdy, nebo parotěsné zábrany. Parobrzdy nedokážou stoprocentně zabránit šíření vlhkosti, proto se volí do méně náročných prostorů. Jsou také vhodnou volbou do míst, kde je šíření páry žádoucí, jen je třeba ji zbrzdit. Vyšší míru ochrany před vlhkostí zajistí parotěsné zábrany, které se využívají nejen u rodinných domů, ale také průmyslových hal, rozsáhlých komerčních budov nebo sportovních areálů.
Důležité parametry při výběry parotěsných fólií
Na trhu narazíte na různé typy parozábran, které se liší použitý materiálem a svými vlastnostmi. Na jaké parametry se zaměřit? Jedním z hlavních parametru je faktor difuzního odporu, který se označuje symbolem µ. Faktor difuzního odporu udává, kolikanásobná by musela být tloušťka vzduchu pro docílení stejných izolačních vlastností.
Pokud má například konkrétní typ parozábrany µ = 200 000 a tloušťku 1 mm, znamená to, že pro dosažení stejných izolačních vlastností by musela být tloušťka nehybného vzduchu 200 metrů.
Typy parotěsných fólií podle hodnoty µ:
- Parobrzdy – faktoru µ je pod 50 000
- Parozábrany pro izolaci střech – faktoru µ je nad 100 000
- Parozábrany s vysokou až extrémní parotěsností – faktor µ přes 500 000
Další důležité parametry
Faktor difuzního odporu není jediným parametrem, na které byste se při výběru parotěsných folií měli zaměřit. Zmiňme i některé další:
- Propustnost vodních par – udává, jaké množství vodních par projde fólií za 24 hodin
- Pevnost v tahu – vyjadřuje mechanickou odolnost a tvarovou stálost
- Další vrstvy – kvalitní typy parotěsných fólií jsou opatřeny hliníkovou vrstvou. Ta zvyšuje míru izolace a ochrany před vlhkostí, ale také cenu.
- Reflexivita – parotěsné fólie dokážou odrážet sálavé teplo. Jak moc, to udává parametr reflexivity, která se vyjadřuje v %. Kvalitní fólie by měly mít reflexivitu o hodnotě přesahující 70 %.
- Teplotní stabilita – kvalitní parozábrany a parobrzdy musí být odolní jak proti velmi nízkým, tak vysokým teplotám. Obvykle se teplotní stabilita pohybuje v rozmezí od -40 do 80 °C.
O návrh vhodného typu parobrzd či parozábran by se měl postarat projektant stavby. Zejména při zateplování střech či obálek staveb výběr parotěsných fólií nepodceňujte, mají důležitou funkci a zajistí bezproblémovou funkčnost izolace.
Čtěte také:
Diskuse k článku