Jaké druhy zeleniny se sklízí v listopadu a jak je uchovávat
Většinu druhů kořenové zeleniny můžete sklízet průběžně. Je to jednoduché – zasadíte a po pár měsících sklidíte. Díky tomu si můžete čerstvou zeleninu nosit ze zahrádky na kuchyňský stůl i během listopadu. O které druhy zeleniny jde? A jak je uchovat, aby vám vydržely i několik měsíců? Základní informace o listopadové sklizni naleznete na následujících řádcích.
Sklizeň kořenové zeleniny v listopadu
Se sklízením plodové zeleniny už je pro tento rok konec. Věříme, že jste ji stihli včas sklidit a zpracovat mražením, zavařováním nebo správným uložením ve sklepě nebo spíži. Kořenovou zeleninu sklidíte i v listopadu, musí však jít o ozimé druhy, které si poradí i s nižšími venkovními teplotami.
Které druhy zeleniny můžete sklízet
Bez řečí kolem si pojďme říci, které druhy zeleniny je na čase sklidit a uložit. Jde především o mrkev, pastinák nebo černý kořen. V listopadu a nadcházejících měsících pak sklízejte pórek, špenát nebo kadeřávek. Zahradu choďte průběžně kontrolovat a s příchodem mrazů zeleninu přikryjte netkanou textilií.
V listopadu se sklízí také mišpule
U sklizně zeleniny ale nezůstaneme. Věděli jste, že se v listopadu nebo v prosinci sklízí i plody mišpule obecné? Mišpule patří do čeledi růžovité a zaujme svými plody, které chutí připomínají hrušku. Mišpule pochází z oblasti Malé Asie, Íránu a Kavkazu, dobře se jí však daří i v našich klimatických podmínkách. Mišpule by se měly sklízet až ve chvíli, kdy projdou první mrazy. Někdy je tak ideální doba během listopadu, jindy až na začátku prosince. Při dřívější sklizní plody uložte – budou potřebovat několik týdnů, aby změkly a zbavily se o výraznou trpkou chuť.
Základní pravidla uchovávání sklizené zeleniny
Pokud jste sklidili mrkev a jinou kořenovou zeleninu, měli byste ji správným způsobem uchovat, aby vám vydržela co nejdéle a nezačala se kazit. Zeleninu uložte do beden a zasypte pískem. Měly by být vidět jen horní části. Takto uchovanou mrkev a jiné druhy přeneste do sklepa, kde by se teplota měla pohybovat průměrně kolem 4 °C. Důležité je ohlídat i vlhkost vzduchu. Pokud máte ve sklepě 90 % vlhkosti, mrkvi bude vyhovovat teplota jen něco málo nad nulou.
Práci na zahradě, sklizní i výsadbě se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z dřívějších článků:
Diskuse k článku