Zahradnický kalendář: práce na zahradě v červenci
Léto je v plném proudu, užíváme si sluníčka a pohody u vody, na zahradě se ale ani v červenci nezastavíme. Pokud jsme se v průběhu roku o zahrádku dobře starali, čeká nás spousta práce se sklízením a zpracováním zeleniny. Musíme se také postarat o okrasnou zahradu, založit nové záhony jahod, provést řez ovocných stromů a připravit jabloně a meruňky na sezónu. Na co ještě v červenci na zahradě nezapomenout?
Zelenina – sklízíme i vyséváme
V červenci se záhony plní úrodou a přichází čas sklizně a zpracování – mražení či zavařování. Okurky, rajčata, saláty, papriky, cukety, hrách či první mrkev. Vždy záleží na konkrétní odrůdě a aktuálních klimatických podmínkách. Zahrádku pravidelně probírejte a sklízejte jen ty zralé plody. V červenci na zahradě můžete sklízet i angrešt, rybíz, česnek nebo letní jablka či hrušky.
V červenci budeme na zahradě nejen sklízet, ale i vysévat pro pozdější sklizeň. Na začátku července zasaďte rané odrůdy červeného zelí, pórek, dále zimní řeřichu, špenát, kedlubny, letní salát nebo ředkvičky. V horkých letních dnech nezapomínejte na vydatnou zálivku, ovšem až v podvečerních hodinách, aby se listy rostlin nespálily.
Péče o okrasnou zahradu
Řada rostlin je v červenci v květu, okrasná zahrada tak v létě vypadá opravdu nádherně. Aby ale krása květin dlouho vydržela, nesmí se zapomínat na pravidelnou a správnou péči. Trvalky kvetou jako divé, a to často do výšky. Aby se nelámaly, včas je vyvazujte k oporám. Všechny okrasné rostliny vyžaduji vydatnou pravidelnu zálivku a také přihnojování. Doporučujeme používat kvalitní hnojivo určené pro konkrétní druh květin, nebojte se ani použití přírodních hnojiv a kompostu. Většině rostlin v květu chybí draslík a fosfor, vybírejte proto hnojiva s těmito látkami.
V červenci se mohou na okrasné zahradě objevit škůdci, kteří dokáží květiny nepěkně poničit. Na květiny často sedají chřestovníčci nebo nosatci, ale především mšice a jiný savý hmyz. Používejte ideálně přírodní biologické přípravky proti škůdcům. Likvidujte mravence, kteří chrání mšice, na druhé straně braňte berušky, které mšice s chutí požírají.
Přečtěte si, jak vyrobit domácí postřik na mšice
Jahodníky – péče po sklizni a založení nových
Pokud jste na jaře vysadili jahodníky, v červenci už budete mít po sklizni. Pokud chcete, aby vaše jahodníky plodily i v příštím roce, musíte se o ně postarat. Po odplození odstřihněte přebytečné výhony, jahodníky zalijte a odstraňte listy se skvrnami. Ponechejte pouze srdíčka sazenic.
V červenci je ideální období pro vysazování nových jahodníků. Jahodník vydrží zpravidla 3 roky a poté ztrácí sílu, je tak na čase vysázet jahodníky nové. Pokud jahodníky na zahradě vysadíte v červenci, budou mít dostatek času do podzimu a zimy zesílit a odolat mrazům. Sazenice jahodníků odebírejte od jednoletých matečných rostlin. Jahodníky nepřesazujte za silného slunce. Do přesazování se pusťte ráno, večer, nebo v době, kdy je pod mrakem.
Na co ještě v červenci nezapomenout
Sklizeň ovoce a zeleniny, výsadba, péče o jahodníky, starosti o okrasnou zahradu… Tím ale práce na zahradě v červenci ještě nekončí. Alespoň v bodech vám připomínáme, na co všechno byste ještě neměli zapomenout:
-
Pečujte o kompost, po malých vrstvách přikládejte další biologický odpad a vytvořte si kvalitní hnojivo.
-
U rajčat nezapomínejte na vylamování postranních výhonů.
-
Jakmile začne žloutnou bramborová nať, pusťte se do sklizně poloraných brambor.
-
Proveďte letní řez peckovin, především třešní a višní.
-
Naposledy v tomto roce přihnojte růže.
-
Odstraňujte odkvetlé květy u letniček v truhlících.
-
Sečte trávník podle pravidla jedné třetiny.
Užívejte si krásné letní dny a nezapomínejte ani na sebe. Pokrývka hlavy a dostatečný pitný režim jsou naprostým základem. Nezapomínejte nás sledovat na Facebooku a pochlubte se nám se svou úrodou!
Diskuse k článku