
Pěstujete okurky? Poznejte nepřátele – škůdce a choroby
Pěstování okurek je mezi zahrádkáři velmi oblíbené. Patříte mezi ně i vy? Pak byste měli znát škůdce a choroby, které mohou rostliny napadnout a zničit. Pokud zdroj problému odhalíte a zakročíte včas, můžete mnohé rostliny zachránit a často se obejdete i bez chemických postřiků. Přinášíme vám základní přehled škůdců a chorob, které se na vámi pěstovaných okurkách mohou objevit.
Choroby, které mohou napadnout okurky
Choroby a škůdci – to jsou hlavní nepřátelé, které mohou zmařit veškeré vaše pěstitelské snažení. Pokud se však vyzbrojíte informacemi a budete vědět, jak s nimi bojovat preventivně, ušetříte si spoustu starostí. Mezi choroby, které mohou napadnout okurky, patří zejména plíseň okurková, padlí či bakterie způsobující vadnutí.
Plíseň okurková
Posledních třicet let stojí v čele nejrozšířenějších okurkových chorob tzv. plíseň okurková. V minulosti byl s touto plísní velký problém, kdy ani velké konzervárny neměli co sklízet a prodávat, dnes je však situace trochu jiná. Řešení spočívá v pěstování vyšlechtěných odrůd, které jsou vůči tomuto druhu plísně odolné. Patří mezi ně například Viola F1, Regina F1, Viktorie F1 a mnohé další. I tyto odrůdy okurek mohou být plísní napadené, u poté však budou rychle obrůstat a nadále plodit. Chcete-li se problémům s plísní okurkovou vyhnout, urychlete sklizeň předpěstováním sazenic nebo zakrytím po výsevu. Protože plísni prospívá vlhké prostředí, je vhodné okurky zavlažovat jen ke kořenům a vyhnout se zalévání listů.
Bylinky na vaší zahrádce: Jak sadit předpěstované trvalky
Grilovaná zelenina: Jaké druhy grilovat a jak správně postupovat
Padlí
Velmi častou chorobou je padlí, které se objevuje zejména u okurek pěstovaných ve skleníku. Padlí poznáte podle práškovité látky, které se objevuje po povrchu celých listů okurek. Jedná se o plísňové onemocnění, které způsobuje špatný růst plodů. I v tomto případě platí, že vysoká vlhkost je pro plíseň dobrá, a tak je dobré zalévat okurky jen ke kořenům. Padlí se také objevuje ve sklenících s nedostatečnou cirkulací vzduchu, je tak vhodné zajistit vhodný přísun vzduchu čerstvého a odvod vydýchaného.
Bakteriální vadnutí
Za vadnutím okurek mohou stát i bakterie. Jak zjistit, že jsou okurky napadené právě tímto onemocněním? Stačí rostli chytit mezi prsty, a pokud na nich ulpí bílá látka, jde právě o problém s bakteriemi. Bohužel, boj s tímto onemocněním je téměř marný. Pokud bakteriální vadnutí objevíte, co nejdříve zničte všechny zasažené rostliny, aby se bakterie nezačaly šířit do okolí a nezmařily celou vaši úrodu.
Škůdci, kteří mohou zmařit vaši okurkovou úrodu
Kromě plísní a bakterií mohou vaši okurkovou úrodu zničit i mnozí škůdci. Mezi největší nepřátele okurek patří:
Klopušky
Sáním poškozují mladé lity a vegetační vrcholy. Růst podpoříte přihnojením a zvýšenou zálivkou. Při velkém útoku klopušek můžete mladé rostliny ochránit insekticidním postřikem. Přijdete však také o broučky, které vegetaci prospívají, ať už jde o zlatoočka, nebo sluníčka sedmitečná.
Svilušky
Tito broučci sají na listech. Jejich výskyt poznáte podle viditelných pavučinek. Chcete-li rostliny okurek chránit bez postřiku, jednoduše listy kontrolujte a ty, kde se pavučinky objevují, odtrhněte a vyhoďte. Jestli se však svilušky objevují na naprosté většině listů okurek, pomůže jen insekticidní postřik.
Mšice
Přítomnost mšic poznáte podle toho, že se listy rostlin začnou brzy krabatit. Mšice najdete nejprve na spodní straně mladých listů, později se rozšíří na celé rostliny a vytváří velká ohniska. Se mšicemi si bez postřiku poradí jen přirození protivníci, například dravé ploštice či zmíněná zlatoočka.
Tématu pěstování zeleniny se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z předchozích článků:
Diskuse k článku