Výsadba zeleniny v listopadu: druhy, které snesou nízké teploty
Většina zahrádkářů připravuje během listopadu záhony na zimu, chystá se na zazimování zahrady a dokončuje posezónní úklid. Pokud se vám stýská po výsadbě, se kterou se pojí i čekání na budoucí úrody, potěšíme vás. I během listopadu totiž můžete zasadit některé druhy zeleniny, které snesou nízkou teplotu a porostou vám i v zimních měsících. Které to jsou a jak při výsadbě správně postupovat?
Výsadba česneku
Mezi druhy zeleniny, které můžete vysadit už během listopadu, patří česnek. Je však důležité vybrat vhodnou odrůdu. Česneky se podle doby setí dělí na ozimé a jarní, které se vysazují až od března. Podzimní druhy česneku jsou výnosnější, jarní pak vynikají delší trvanlivostí. Než se pustíte do výsadby, promyslete si, dáte-li přednost vybíhavým, nebo naopak nevybíhavým odrůdám.
Kvalita půdy je důležitá
Při výsadbě česneku během listopadu pro česnek vyberte vhodné stanoviště s kvalitní půdou. Česneku se daří na hlinitopísčitých půdách v teplejších slunných místech. Aby byla výnosnost co největší, je dobré, když v půdě dříve rostly vhodné předplodiny. Jde především o okurky a jiné druhy košťálové zeleniny. Česnek nevysazujte tam, kde jste před nedávnem sklidili brambory nebo rajčata.
Před výsadbou rozdělte česnek na stroužky
Jak probíhá samotná výsadba česneku na podzim? Česnek je třeba v první řadě rozdělit na jednotlivé stroužky a do země zasadit jen ty zdravé. Rozhodně se vyhněte nevzhledným či jinak poškozených stroužkům. Ty bývají často napadeny houbovými chorobami, které se mohou přenést i na ty zdravé. Všechny vysazované stroužky česneku by měly mít podobnou velikost. Chcete-li je ochránit před rizikem pozdějšího napadení chorobami, namořte je do speciálního roztoku. Česnek by se měl sadit do hloubky kolem 5 cm, řádky by měly být od sebe alespoň 0,3 metru. Při správném postupu vás budou příští rok těšit krásné velké palice česneku.
Výsadba zimní cibule
Česnek není jediným druhem zeleniny, který v listopadu patří do hlíny. Na podzim zasaďte i zimní cibuli. Není náročná na pěstování a daří se jí snad všude, nejradši má půdu hlinitopísčitou. Po zasazení ozimé cibule ji hned nehnojte. Cibule se v listopadu sází do větší hloubky než na jaře, a to až do 10 cm. Podobně jako u česneku by rozestupy mezi jednotlivými řádky měly být kolem 0,3 metru. Výsev byste měli stihnout ještě v době, kdy venku nemrzne.
Na výsadbu petržele a mrkve nemusíte čekat do jara
Většina druhů kořenové zeleniny se vysazuje až na jaře, ale třeba na petržel nebo mrkev do dalšího roku čekat nemusíte. I v tomto případě musíte výsadbu stihnout provést ještě před nástupem silných mrazů. Zkušení zahrádkáři doporučují smíchat osivo mrkve či petržele s jemným pískem.
Ozimé druhy zeleniny zakryjte netkanou textilií
Pokud jste už před listopadem na zahradě vysadili různé ozimé druhy zeleniny, měli byste je na zimu přikrýt netkanou textilií. Bez problémů vám pak na záhoně přečkají až do jara, kdy začnou rašit. Na záhonech přes zimu ponechte třeba i salát nebo špenát. Ochranná textilie zajistí nejen ochranu před nízkou teplotou, ale také zabrání vyzobávání semen hladovými ptáky. Těm raději přichystejte některý z ptačích krmítek.
Použijte podzimní druhy hnojiv
Některé druhy ozimé zeleniny by se při výsadbě v listopadu hnojit neměly, pro jiné je hnojení naopak žádoucí. Používejte však speciální druhy podzimních hnojiv, které obsahují zvýšené množství draslíku a fosforu.
V listopadu budete nejen sázet, ale také sklízet. Co? Na to se zaměříme v pokračování článku.
JAKÉ DRUHY ZELENINY SE SKLÍZÍ V LISTOPADU
Práci na zahradě, sklizní i výsadbě se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z dřívějších článků:
Diskuse k článku