Hydrofobní impregnace na ošetření betonu a dalších porézních materiálů
Porézní materiály (beton, cihla, přírodní kámen) snadno pohlcují vlhkost a vodu a především ve venkovním prostředí často trpí různými problémy. Na stavebním materiálu se začnou tvořit mechy a lišejníky, horní vrstva se začne brzy odlupovat. Jak tento problém vyřešit? Používejte hydrofobní impregnaci, která nasákavost materiálu sníží a ochrání jej. Pojďme se zaměřit na to, k čemu všemu se hydrofobní impregnace používá a jak ji správně aplikovat.
Na jaké materiály se hydrofobní impregnace používá
Hydrofobní impregnace je přípravek, který se napouští do porézních materiálů a zlepšuje jejich vlastnosti. Po impregnaci se z nasákavých materiálů stávají v podstatě nenasákavé, budou vodu odpuzovat. Hodí se pro všechny porézní materiály, které se používají v exteriérech. Patří mezi ně beton, cihla, různé druhy přírodního kamene, pískovec, umělý kámen a další materiály.
Hydrofobní impregnaci využijete i v interiérech
Spousta kutilů si myslí, že se hydrofobní impregnace používají jen pro ochranu před pronikáním vody ve venkovním prostorách. Není tomu tak, impregnaci využijete i v interiérech. Hodí se pro aplikaci na kamna a krby, klenby, cihelné podlahy a stropy či kamenné obložení v koupelnách. Hydrofobní impregnace totiž chrání proti vlhkosti, ale také proti nadměrnému usazování prachu.
Ošetření různých materiálů v interiéru je mnohem lepší než použití bezbarvých laků, protože ty vždy vytvoří tenký film, který je viditelný a nevypadá přirozeně. Oproti tomu se hydrofobní impregnace dostane do všech pórů materiálu, vzhled se nijak nezmění, jen jeho vlastnosti.
Zabraňte degradaci porézních materiálů.
Další výhody hydrofobní impregnace
Ochrana před pronikající vlhkostí není jedinou výhodou hydrofobní impregnace. Jaké další výhody přináší? Velmi snadno se čistí, povrchy lze umývat obyčejnou vodou. Impregnace se snadno aplikuje a je cenově dostupná. Tento druh stavební chemie navíc obvykle nezatěžuje životní prostředí, protože bývá vodou ředitelný a tím i šetrný k lidskému organismu.
Jak vybrat hydrofobní impregnaci
Na trhu narazíte na různé druhy hydrofobních impregnací, nabízí se tak otázka, jak při jejich výběru postupovat a na co se zaměřit. Většina produktů neobsahuje organická rozpouštědla, takže jsou šetrná k životnímu prostředí. Některé výrobky se ředí vodou, jiné jsou již připravené a určené k přímé aplikaci.
Na hydrofobních impregnací bývá uveden údaj, jak hluboko do materiálu nátěr proniká. Samozřejmě platí, že čím hlouběji, tím vyšší stupeň ochrany zajistí. Impregnaci vybírejte také podle toho, kolik vrstev se má pro zajištění dostatečné ochrany nanést. U levnějších výrobků je potřeba větší počet aplikací, je tak otázkou, jestli je takový výrobek ve výsledku opravdu levnější.
Aplikace hydrofobní impregnace
Pokud se rozhodnete pro aplikaci hydrofobní impregnace, zvládnete ji během jednoho odpoledne. Nanášení impregnace není náročné časově, technicky, ani technologicky. Zpravidla se provádí 2 nátěry pomocí štětce. Po prvním nátěru se zaplní porézní materiál, druhý nátěr pak vytvoří ucelenou vrstvu bez mezer či vynechávek. Dojde tak k dokonalému propojení obou vrstev, což umožní vysoký stupeň ochrany před vodou a vlhkostí. Je potřeba si však dát pozor na to, aby ošetřovaný materiál byl dokonale vyčištěný a případně zbavený přčedešlých nátěrů.
Pokud chcete ochránit beton, cihlu či kámen před pronikáním vlhkosti a snižování životnosti, opatřete materiál hydrofobní impregnací. Chystáte se provádět impreganci v zimě? Přečtěte si náš nový článek o provádění stavebních prací v zimním období.
Diskuse k článku