Zamaskujte staré obklady moderní betonovou stěrkou
Než se pustíte do aplikace betonové stěrky na původní obklady, ověřte jejich stav. Obložená stěna musí být v dobré kondici, především musí být…
Betonové stěrky jsou velkým trendem v oblasti interiérového designu. Objevují se nejen za kuchyňskou linkou, ale také v koupelnách, obývacích pokojích či ložnicích. Věděli jste, že betonovou stěrku můžete aplikovat i na staré obklady, které tak jednoduše zamaskujete? Díky tomu můžete rekonstrukci koupelny nebo kuchyně provést rychle i bez bourání. Vzhled prostoru se změní k nepoznání a bude vypadat honosně a exkluzivně. Přečtěte si, jak při aplikaci stěrky na obklad postupovat.
Zkontrolujte stav původních obkladů
Než se pustíte do aplikace betonové stěrky na původní obklady, ověřte jejich stav. Obložená stěna musí být v dobré kondici, především musí být soudržná. Pokud narazíte na dutý obklad nebo vydrolené spáry, zpozorněte. Pokud je problém čistě lokální, může být řešením vadnou část vyspravit a povolenou dlaždici znovu přilepit. Jestli se však dutiny nachází na více místech v koupelně či jiné místnosti, bude spolehlivějším řešením obklady přece jen vysekat a stěrku aplikovat na vyčištěný soudržný betonový podklad.
Nechcete se pouštět do bourání koupelny? Překryjte obklady stěrkou
Staré obklady důkladně odmastěte
Aby betonová stěrka na keramických obkladech dobře držela, je důležité je pečlivě odmastit. Za tímto účelem použijte lihový roztok nebo speciální odmašťovací přípravek. Z povrchu obkladů musí zmizet zbytky šamponů, mýdla, ale třeba i silikonu nebo jiných nečistot.
Glazované obklady zbruste
Specialisté na aplikaci betonových stěrek doporučují v případě hladkých a lesklých obkladů povrch zbrousit. Sníží se tak klouzavost povrchu. Glazuru není třeba zbrousit dokonale, stačí kolem 50 % plochy. Broušení lze provádět různými typy ručních i elektrických brusek. Po zabroušení je třeba obklady důkladně vysát a vyčistit od prachu.
Zatáhněte spáry a připravte perlinku
Betonovou stěrku je potřeba aplikovat na rovný podklad. Prohloubeniny způsobené spárami je proto třeba vyplnit stěrkovacím tmelem. Po zatvrdnutí tmelu ve spárách (přibližně po 3 hodinách) můžete pomocí ocelového hladítka nanést tmel po celé ploše starých obkladů a zapracovat do něj perlinku. Takový postup eliminuje riziko budoucího prokleslení spár přes betonovou stěrku.
Kolem vany a sprchy aplikujte hydroizolační vrstvu
V místech, kde dochází k přímému kontaktu s vodou, je potřeba zajistit ochranu proti prostupu vlhkosti do zdiva a podkladní vrstvy. Podobně jako při montáži nových obkladů či jiných materiálů je třeba prostor v okolí vany i sprchového koutu opatřit kvalitním hydroizolačním nátěrem. Aplikujte jej alespoň ve dvou vrstvách a vždy počkejte na dokonalé proschnutí hydroizolace. Poté můžete přistoupit k aplikaci betonové stěrky.
Nanášejte betonovou stěrku klasickým způsobem
Ve chvíli, kdy budete mít staré obklady očištěné, zatmelené a překryté perlinkou tvořící armovací vrstvu, můžete přistoupit k samotné aplikaci betonové stěrky. Na to jsme se zaměřili v předchozím článku, kde naleznete podrobný návod i tipy k montáži.
Rekonstrukce koupelny s využitím betonové stěrky je elegantním řešením, jak proměnit vzhled prostoru i bez bourání a vysekávání původních dlaždic. Pokud dodržíte základní pravidla a stěrku nanesete na pečlivě očištěný soudržný podklad opatřený hydroizolací, bude vám sloužit řadu let.
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku