Vyrobte si kamenné podnosy a podtácky ze štípané břidlice
Poutavá struktura přírodního kamene vypadá luxusně a podtrhne styl každého interiéru. Hodí se i pro výrobu nejrůznějších dekorací a bytových doplňků. S trochou šikovnosti a za pár korun si sami můžete vyrobit poutavé podnosy a podtácky z břidlice, které budou ozdobou vašeho jídelního stolu.
Břidlice – hornina s jemnou zrnitostí
Břidlice je hornina s jemnou zrnitostí, která vznikla z prachovců a jílovců. Břidlice má šedou až tmavě černou barvu a jejím charakteristickým rysem je vynikající rovinná štěpnost. Právě tuto vlastnost oceníte při výrobě kamenných podnosů. Kusy břidlice se totiž dají naštípat na tenké kamenné desky, které lze dále zpracovat různým způsobem.
Břidlice se hojně vyskytují i na území České republiky. Hojně jsou zastoupené především v Českém krasu a Nízkém Jeseníku. V minulosti se břidlice používala pro výrobu střešní krytiny. K tomuto účelu se dnes využívá zejména při opravách historických staveb. Ve stavebnictví je využití břidlice pestré od chodníků po obklady. Skvěle vám však poslouží i pro výrobu interiérových doplňků.
Kamenné umyvadlo se jen tak neokouká
Kamenné obklady a dlažby do koupelny zaujmou vzhledem i vlastnostmi
Inspirujte se: 6 rustikálních kuchyní se žulovou pracovní deskou
Jak si vyrobit podnosy a podtácky z břidlice?
Výroba bytových doplňků do bytu není vůbec náročná. V první řadě musíte sehnat pěkné kousky břidlice, a to ideálně naštípaná na požadovanou tloušťku. Můžete je sehnat zdarma po demolici starého domu s břidlicovou střechou. Kousky břidlice k dalším úpravám se prodávají také ve vybraných hobby marketech, kamenictvích a samozřejmě břidlicových kamenolomech. U nás existuje i několik firem, které se samy výrobou předmětů z břidlice zabývají a v nabídce mají i různě velké kusy břidlicového kamene v zajímavých barevných variacích.
Břidlicový kámen zařízněte do požadovaného tvaru
Břidlice není příliš tvrdá, a tak se dá jednoduše opracovat. Na plochý kus břidlice si zakreslete požadovaný tvar a rozměry podnosu či podtácku pomocí tužky a pusťte se do opracování. Kámen lze zkracovat pomocí ručního nářadí, například pomocí pilky na železo. Skvělou službu vám udělá také oscilační bruska nebo elektrická přímočará pila s listem na řezání železa.
Pomocí kladiva odštípněte hrany
Hrany břidlicového podnosu můžete nechat rovné, mnohem lépe však bude vypadat, když vynikne typické štěpení kamene. Destičky v požadovaném tvaru uchopte do ruky a pomocí malého kladívka postupně bouchejte do hrany. Začnou se brzy objevovat malé odštěpky, které vytvoří poutavou strukturu a zaoblení.
Destičky omyjte a napusťte olejem
Až budou mít podnosy a podtácky požadovaný tvar, pusťte se do jejich mytí. Pokud byly dříve používané jako střešní tašky, mohou být špinavé a plné prachu a jiných zaschlých nečistot. Břidlicové kousky čistěte ve vodě se saponátem a při větším znečištění je nechejte na pár hodin odmočit.
Po umytí břidlicových desek počkejte, až uschnout. Na závěr ještě do povrchu zapracujte rostlinný olej, například olivový. Břidlice tak získá krásný lesk a zvýrazní se její tmavá barva.
Nezapomeňte nalepit ochranné podložky
I po opracování mohou na břidlicových deskách zůstat malé ostré hrany či výstupky, které by mohly poškodit stůl. Pokud chcete používat břidlici pro stolování, doporučujeme ze spodní strany nalepit malé protiskluzové podložky (například z filcu). Jednak zabrání riziku poškrábání nábytku, jednak zajistí, že desky nebudou na rovné ploše klouzat.
Na YouTube naleznete řadu videí, ve kterých je postup výroby břidlicových desek zachycený. Jedním z nich je následující video, které vám poslouží jako zdroj inspirace:
Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku