Jak opravit podezdívku plotu?
V první řadě je důležité zhodnotit celkový stav podezdívky. Ploty staré desítky let mohou mít výrazně narušenou strukturu materiálu, a tak se…
Už se nemůžete dívat na starou betonovou podezdívku plotu, která je oprýskaná, popraskaná a začíná se drolit? Pusťte se do její opravy či renovace a zkrášlete okolí svého domu. Podle rozsahu poškození betonové podezdívky zvolte vhodný způsob opravy. Ve většině případů se obejdete bez vybourání a kompletní výstavby nového plotu. Přečtěte si, jak takovou opravu zvládnout svépomocí.
Vyhodnoťte stav betonové podezdívky
V první řadě je důležité zhodnotit celkový stav podezdívky. Ploty staré desítky let mohou mít výrazně narušenou strukturu materiálu, a tak se neobejdou bez vysekání na spodní vrstvu a nového betonování. U novějších podezdívek, na kterých se zub času a působení deště teprve začalo projevovat, však beton odsekávat nemusíte. Poškozenou a nevzhlednou vrstvu můžete zapravit tenkou vrstvou stěrky a přetřít barvou, případně podezdívku ozdobit hezkým obkladem nebo kamenným kobercem. Pokud je poškození podezdívky způsobeno vysokou vlhkostí, je namístě okolní prostor odkopat a vhodným způsobem zaizolovat.
Oprava podezdívky betonováním
V případě, že je betonová podezdívka ve velmi špatném stavu, budete muset provést její rozsáhlejší opravu. Ta spočívá ve vysekání pohledové vrstvy betonu nahrubo po celé její ploše. Po odsekání je třeba podklad vyčistit a oprat proudem vody a nechat několik hodin proschnout. V dalším kroku se betonový podklad opatří penetračním nátěrem, který sníží nasákavost a zlepší přilnavost další vrstvy. Poté je třeba na povrch nanést tenkou vrstvu řídkého betonu, tzv. „betonový špryc“.
Aby byla horní vrstva nového betonu rovná a pevná, je potřeba zhotovit dřevěné bednění a vyložit jej ocelovými kari sítěmi. Ty se pak zalijí vrstvou betonu – až zaschne, může se bednění demontovat. Nakonec se na plotovou podezdívku nanese cementová omítka a jemný štuk.
Renovace podezdívky nátěrem
Pokud je podezdívka plotu v dobrém stavu, nedrolí se a nepraská, ale už nevypadá tak vzhledně jako dřív, stačí ji zrenovovat pomocí nátěru. V první řadě je potřeba pohledovou vrstvu očistit od viditelných nečistot a případné drobné vady vyspravit cementovou maltou. Poté se na podezdívku nanese penetrační nátěr a po jeho zaschnutí nátěr na beton libovolného odstínu.
Čtěte také: Barvu na beton využijete pro natření podlahy v dílně i garáži
Obkládání betonové podezdívky
Pokud chcete proměnit vzhled podezdívky plotu, můžete ji obložit obkladem určeným do exteriéru. Použít můžete přírodní kamenný obklad, stejně tak i obklad z mrazuvzdorné keramiky. Na trhu jsou různé typy, které vynikají věrnými imitacemi kamene, betonu, dřeva a dalších materiálů. Obklady se však mohou lepit jen na předem připravený, očištěný a bezvadný poklad. V opačném případě by mohly spáry povolit a jednotlivé obkladačky by se začaly odlepovat.
Kamenný koberec – vkusné a snadné řešení
Oblíbeným způsobem renovace podezdívky plotu je její překrytí kamenným kobercem. Jedná se o směs drobných kamínků, které se vzájemně propojují pojivem na bázi pryskyřice. Kamenný koberec je možné vytvořit i v silnější vrstvě, čímž se podezdívka zpevní a vyrovnají případné nerovnosti. Životnost kamenného koberce se však zpravidla pohybuje jen kolem 5 let. Počítejte tedy s tím, že po nějaké době budete muset plotovou podezdívku znovu renovovat.
Jaký způsob opravy vám přijde nejlepší? Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv postup, zaměřte se na pečlivou přípravu podkladu a jeho očištění. Dáte-li si na přípravě záležet, bude vám zrenovovaná podezdívka sloužit řadu dalších let.
Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku