Jak rozbít beton: 4 postupy, které se využívají v praxi
Pokud se potřebujete doma nebo na zahradě zbavit betonu nalitého ve vrstvě několika centimetrů, vystačíte si s ručním nářadím. Budete potřebovat…
Ať už se pouštíte do demolice celého starého objektu, nebo vás čekají stavební práce při realizaci nových chodníků či parkovacího stání, budete se muset pustit do rozbíjení betonu. Čím větší vrstvu a vrstvu betonu budete muset odstranit, tím více úsilí vám to dá zabrat. Proto je důležité s ohledem na rozsah stavebních prací zvolit nejvhodnější způsob rozbíjení betonu, při kterém se až tolik nenadřete. Představujeme vám 4 postupy likvidace betonových konstrukcí, které se ve stavebnictví využívají.
1) Ruční mechanické rozbíjení betonu
Pokud se potřebujete doma nebo na zahradě zbavit betonu nalitého ve vrstvě několika centimetrů, vystačíte si s ručním nářadím. Budete potřebovat velké těžké kladivo a pořádný majzlík. Demolice narušeného betonu vám půjde snadno, stačí jen udeřit do prasklého nebo vydrolujícího se místa a materiál se začne uvolňovat. Více námahy vám zabere rozbíjení pevného betonu vylitého na velké ploše. V takovém případě doporučujeme začít s bouráním od kraje, kde bývá beton nenáchylnější.
Při ručním rozbíjení betonu se nesnažte odlamovat velké kusy, raději postupujte po menších částech. Náročnost ručního bourání betonu závisí také na množství použitého kameniva a na tom, obsahuje-li ocelové výztuže. V takovém případě se bez pořádného elektrického nářadí neobejdete.
2) Rozbíjení betonu pomocí elektrického, pneumatického či motorového nářadí
Nejjednodušším způsobem rozbíjení betonu doma i na zahradě je využití výkonného elektrického nářadí. Pro bourání betonu jsou obzvláště vhodná bourací kladiva. Věnujte pozornost výběru dostatečně dlouhého a silného vrtáku, který spolehlivě naruší i silnou vrstvu betonu. Bourací kladiva jsou vybavena příklepem, díky kterému je provrtání materiálu otázkou pár minut.
Pro pohodlné bourání betonu doporučujeme sáhnout po bouracím kladivu s až 4500 údery za minutu. Při likvidaci většího množství betonu sáhněte po nářadí s antivibračním systémem, v opačném případě vás budou ruce bolet i několik dnů po dokončení bouracích prací. Na obzvláště velké kusy betonu pak samozřejmě poslouží profesionální sbíječka, kterou si můžete zapůjčit ve specializovaných prodejnách stavebnin.
3) Rozbíjení betonu pomocí těžké mechanizace
Pokud potřebujete zajistit rozbíjení velkých betonových ploch nebo těžkých masivních konstrukcí z betonu, je namístě zvážit využití těžké mechanizace. Při demolicích průmyslových objektů či velkých stavení se používají moderní bagry s nastavovacími bouracími kladivy, které spolehlivě rozbijí různé materiály i s výztužemi.
Pro rozbíjení velkého množství betonu se pak používají speciální gilotiny, které materiál tříští pomocí těžké ocelové desky s ostrým břitem. Zvedání a spouštění gilotiny je zajištěno pomocí hydraulického mechanismu.
4) Demolice betonových konstrukcí s využitím trhaviny
Poslední možností, která se uplatňuje při likvidace obřích betonových konstrukcí a staveb, je využití výbušniny. Při rekonstrukci domu takové řešení nevyužijete, pokud byste však řešili demolici průmyslového areálu či velkého komínu, jde o rychlé a efektivní řešení. Rozbíjení betonu pomocí trhaviny provádí profesionální demoliční firmy, které vyhodnotí stav a zvolí optimální postup odstřelu.
Beton lze rozbíjet různými způsoby od prosté mechaniky po použití trhaviny. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv postup, pracujte s ohledem na bezpečnost a při demolici většího množství betonu se obraťte na odborníky. Přečtěte si i další články zaměřené na práci s betonem:
Diskuse k článku