Hasicí přístroje do domácnosti - víte, jaký byste měli mít?
Hasicí přístroje se postupem času staly nezbytnou součástí nejen komerčních budov, ale i rodinných domů a bytů. Pořízení takového vybavení nařizuje v určitých případech zákon, v těch ostatních je odborníky doporučován jako nástroj, který může při vzniku požáru zachránit nejen majetek, ale i život. Jak ale vybrat ten správný a kam jej umístit?
Hasicí přístroj si můžete pořídit v 5 různých provedeních, podle druhu náplně se totiž rozděluje do kategorie pěnové, vodní, práškové, sněhové a halotronové hasicí přístroje. Do domácností se ale obecně doporučuje používat práškový hasící přístroj, jenž má různorodé využití a lze s ním hasit prakticky cokoliv. Na druhé straně je třeba připomenout, že po jeho použití vznikne docela nepořádek. I tak je ale pro svou vysokou účinnost jeden z nejvyhledávanějších. Nezapomeňte také na to, že je vhodné vybavit domácnost požárním hlásičem - více zde.
Co o hasicích přístrojích říká zákon?
Každý rodinný dům zkolaoudovaný po datu 1. července 2008 musí být podle zákonné vyhlášky vybaven hasicím přístrojem se schopností označenou 34 A. Takový typ je určen na hašení požáru pevných látek. Obecně patří k nejlepším na trhu, takže jeho koupí rozhodně neprohloupíte. Pokud byste si však chtěli pořídit vodní či pěnový hasicí přístroj, nebude to tak snadné. Na českém trhu převládá právě zmiňovaný práškový.
Hasicí přístroje: základní rozdělení
- pěnové hasicí přístroje
- vodní hasicí přístroje
- práškové hasicí přístroje
- sněhové hasicí přístroje
- halotronové hasicí přístroje
Pěnový hasicí přístroj je vhodný zejména na pevné hořlavé látky, jako je například dřevo, ale uhasit s ním můžete i benzín nebo naftu. Nehodí se naopak v boji proti hořlavým plynům a neměli byste jej v zájmu vlastního zdraví používat na elektrická zařízení pod proudem, což samozřejmě platí i pro vodní typ hasicího přístroje.
Vodní typ je vhodný na pevné hořlavé látky a alkoholy, horší pořízení budete mít s hořlavými alkalickými kovy nebo plyny.
Práškovým hasicím přístrojem lehce uhasíte elektrická zařízení pod proudem (počítače, televizory, mikrovlnnou troubu a podobně), pro což můžete použít i sněhový hasicí přístroj, nehodí se ale pro hašení dřeva či textilu.
Sněhový hasicí přístroj se hodí na hašení hořlavých kapalin a citlivých elektronických zařízení, na druhou stranu - s uhlím nebo dřevem si příliš neporadí.
Vzácnou výjimkou je halotronový hasicí přístroj, který můžete použít prakticky na cokoliv kromě pevných žhnoucích látek.
-
Kam hasicí přístroj umístit?
Hasicí přístroj by měl být samozřejmě rychle dostupný a na očích, situovat byste jej měli do prostor, kde je největší pravděpodobnost nehody, rukojeť by měla být nejvýše 1,5 metru nad zemí. Z důvodů bezpečnosti je nutné zajistit hasicí přístroje umístěné na podlaze proti pádu, který by mohl případně způsobit jeho nechtěné zprovoznění.
Pamatujte, že hasit byste měli vždy po směru větru a od kraje hořící plochy. Hasicí přístroje jakéhokoliv typu lze použít vícekrát, takže po každém využití je třeba postarat se o opětovné naplnění. A kde můžete hasicí přístroj koupit? Samozřejmě v jakémkoliv hobbymarketu, ale lepší bude zajít do specializované prodejny, kde vám mohou případně i dobře poradit s výběrem. Cena standardního práškového přístroje nemusí překročit tisícikorunu, kvalitnější přístroje pak stojí okolo 3000 Kč.
Diskuse k článku