Správně vybraný požární detektor ochrání váš majetek i život
Požár je nepříjemný strašák pro každého majitele domu. V běžné domácnosti jsou rizikové hlavně elektrospotřebiče nebo vadná elektroinstalace, svou úlohu pak mohou sehrát třeba i přírodní živly. Ty bohužel lze ovlivnit jen z části, takže požárům nejde předcházet na celých 100%. Pro větší bezpečnost však můžete nechat nainstalovat kouřové detektory.
Kouřové detektory požárům nezabrání, ale upozorní na něj v dostatečném předstihu. To se hodí hlavně v noci, kdy nejsou naše smysly bystré natolik, aby kouř včas identifikovaly. V případě, že bude požární systém propracován do detailu, mohou hlásiče automaticky spustit hasící zařízení a ovládat protipožární dveře.
Detektor kouře i plynu včas upozorní na nebezpečí
Každoročně je požárem poškozeno na 2500 rodinných domů a bytů. Nejčastěji bývá příčinou samotná lidská neopatrnost, manipulace s ohněm či kouření. V místnostech se nachází celá řada elektrospotřebičů a tak i jedna chyba v podobě odložené cigarety může mít nedozírné následky. Největší nebezpečí se objevuje v noci, neboť toxický kouř vznikající při hoření prohlubuje spánek. Důležité tedy je, aby požární hlásič vydal signál včas. V rámci bezpečnosti je také vhodné mít po ruce alespoň jeden hasící tlakový přístroj. Pokud se v některé z místností nachází wavky, karma, plynová kamna nebo jakýkoliv jiný plynový spotřebič, pak je vhodné vybavit byt i detektorem plynu.
Druhy požárních detektorů
Základem je správně vybraný a umístěný požární hlásič. Záleží na tom, jaký typ kouře či plynu chcete detekovat – lze upozornit na kouř, zápach požáru či unikající plyn.
- kouřový požární hlásič: nejuniverzálnější, můžete jej použít v domácnosti i v kancelářích. Nehodí se však do prostorů, kde jsou krby či kamna, případně tam, kde se tvoří pára a je velká prašnost.
- ionizační požární hlásič: nemá problémy s vlhkosti a prachem, proto se hodí tam, kde selže kouřový požární hlásič. Taktéž jej ale nepoužívejte ke krbovým kamnům.
- teplotní požární hlásiče: funguje na principu rychlého nárůstu teploty, proto ho můžete umístit i do prostorů s krbem a kamny. Kouř nezaznamená.
- hlásič hořlavých plynů: používá se do místností s plynovými zařízeními, kde reaguje na všechny silně hořlavé plyny.
- hlásič oxidu uhelnatého: každoročně se objevují případy, kdy má karma nebo kotel na svědomí lidské životy. Předcházet se tomu dá právě tímto hlásičem, jenž upozorní na vyšší koncentraci oxidu uhelnatého při špatném spalování ve spotřebiči.
Vhodná požární signalizace ochrání nejen majetek, ale hlavně životy. Od roku 2008 je dokonce stanoveno zákonem, že
domy nad 150 m2 musí být vybaveny požárním hlásičem se sirénou. Pokud je váš dům zabezpečen elektronicky i proti
zlodějům, pak můžete oba systémy propojit a využít tak signalizaci i ke znamení požáru.
Diskuse k článku