Požární hlásič může zachránit majetek i váš život
Požární hlásič je velice užitečným pomocníkem v domě i bytě. Včas informuje o možném nebezpečí, a zachraňuje tak nejen majetek, ale především životy. Požáry obytných jednotek nejsou nic neobvyklého, jejich příčinami jsou zpravidla lidská selhání pramenící z nezodpovědného nebo neopatrného chování a poruchy na elektroinstalaci, které často nejsou za běžného provozu odhalitelné. Hlásič požáru je od 1. 7. 2008 povinný ve všech nově zkolaudovaných objektech.
K dostání jsou různé typy hlásičů, liší se nejen vzhledem či velikostí, ale také principem, na jakém fungují. Základně jsou však elektronickými zařízeními, která dokážou reagovat na podmínky vzniklé v prostoru a zvukovým signálem na kouř upozornit. Ke spouštění zpravidla dochází nejen na základě zaznamenání kouře, ale i vyšší teploty okolí.
Požární hlásič – 4 základní typy
Jak už bylo nastíněno na řádcích výše, požární hlásiče se liší především tím, jakým způsobem jsou schopny na požár reagovat. Lze tak rozlišit 4 základní typy:
- opticko-kouřový hlásič
- ionizační hlásič
- teplotní hlásič
- hlásič plamenů
Mimo to jsou k dostání i hlásiče reagující na únik oxidu uhelnatého a dalších zdraví nebezpečných nebo hořlavých látek.
Co se týče prvně jmenovaného druhu, tedy opticko-kouřového hlásiče, ten patří k nejlevnějším na trhu. Je vysoce spolehlivý, ve chvíli, kdy se kouř dostane do vnitřních prostor, spustí signalizaci. Nehodí se však do prašných míst, protože částice rozptýlené v ovzduší by mohly poplach spouštět. Ionizační hlásič požáru zaznamenává zplodiny vznikající při hoření. Toto zařízení je uvnitř rozděleno na dvě oddělená místa, přičemž jedno obsahuje „vzorek“ čistého vzduchu a do druhého proniká aktuální vzduch z prostor. Začne-li se složení lišit, změní se ionizační částice a spustí poplach. U teplotního hlásiče se jedná o detekci změn v teplotě vzduchu. Může být nastaven tak, aby reagoval na prudce změněnou teplotu nebo na překročení zvolené hranice. Hlásič plamenů, jak už jeho název napovídá, rozeznává ultrafialovou nebo infračervenou složku v plamenech.
Podle čeho požární hlásič vybírat a kde ho umístit?
Základem pro správnou volbu typu hlásiče je nutné zohlednit vlastnosti prostoru, který chcete tímto pomocníkem hlídat. Podle toho a dále samozřejmě i dle míry hořlavosti vybavení se můžete v nabídce lépe orientovat. O optimálním umístění by vás měl informovat prodejce či výrobce, obvykle se instaluje tam, odkud je případná zvuková signalizace dobře slyšet. Neefektivní je pak umístění do kuchyně, kde může docházet k planým poplachům při vaření.
Statistiky uvádí, že každý den vzniká v tuzemských domácnostech několik požárů. Nechcete-li se s takovými komplikacemi potýkat, pak je hlásič ideálním řešením. Vložená investice (nejlevnější typy začínají na 200 až 300 Kč) se vám vrátí v podobě většího pocitu klidu, který si instalací požárního hlásiče určitě navodíte.
Diskuse k článku