Na jakém principu fungují protipožární nátěry?
V době moderních technologií jsou možnosti zvýšení ochrany budovy před vznikem nebo rozšířením požáru poměrně rozsáhlé. Mimo různých odolných materiálů a zařízení, která detekují kouř, se nabízí i aplikace protipožárních nátěrů. Ty se svým složením dokážou postarat o to, aby se prodloužil čas, po který konstrukce odolává působení ohně, čímž se výrazně zvyšuje šance na včasné zneškodnění plamenů.
Při vzniklém požáru jsou nebezpečné nejen plameny jako takové, ale i šířící se nebezpečné toxické zplodiny. Vlivem vysokého žáru pak navíc praskají konstrukce, které svým zhroucením narušují statiku domu, a v konečném důsledku tak může být ohroženo mnohem více lidí než jen přímo u lokalizovaného ohně.
Protipožární nátěry – základní rozdělení
Na trhu jsou k dostání různé typy nátěrů, je možné je rozlišit podle toho, jakým způsobem a případně jak dlouho odolávají plamenům, a tak chrání danou konstrukci. Samozřejmě se také dělí dle toho, na jaký materiál jsou určeny. Zpravidla se protipožární nátěry aplikují na kov nebo dřevo, výjimkou není ani beton či sádrokarton. Speciální protipožární nátěry pak slouží k ochraně rozvodů elektroinstalace.
-
Intumescentní protipožární nátěry
Prvním typem nátěru je tzv. intumescentní, tedy se schopností bobtnání a zvětšování objemu. Co to v praxi znamená? Jakmile na nátěr působí teplota minimálně okolo 150 °C, započne chemická reakce, co z nátěru vytvoří izolační vrstvu, a to právě nabobtnáním. Výrobci uvádí, že některé nátěry takto mohou zvětšit svůj objem až 50krát. Obvykle se aplikují právě na nosné konstrukce, u nichž musí být poskytovaná ochrana co nejefektivnější.
-
Netoxické protipožární nátěry
Druhou skupinu tvoří netoxické protipožární nátěry, ty se využívají tam, kde by klasický intumescentní typ byl zbytečný (jsou totiž o poznání dražší variantou). Konkrétně se tímto nátěrem opatřují konstrukce, které nemají nosný charakter, a je třeba se postarat především o to, aby bylo omezeno šíření toxických zplodin, které se do dané místnosti mohou dostávat z prostoru, kde hoří. Typicky se proto aplikuje na stěny u schodiště, v šachtách apod.
Mimo výše uvedené typy existuje ještě jeden, ten kombinuje vlastnosti prvního a druhého, tedy je schopen vytvořit izolační vrstvu na daném povrchu a navíc brání šíření unikajících zplodin.
Pokud se rozhodnete, že svůj dům opatříte protipožárními nátěry, raději přenechejte realizaci odborníkům, kteří jsou na tuto práci vyškoleni. Ušetří tak nejen čas, ale i peníze, protože sami byste spotřebovali mnohem více materiálu.
Diskuse k článku