Vytopený byt: jak postupovat?
Prasklé potrubí, poškozená hadice u pračky nebo nefunkční vodovodní kohoutek, to je stručný výčet komplikací, které mohou v panelákovém domě znamenat velké problémy pro několik bytů. Vytopení může zcela zničit nejen malbu, ale také elektrospotřebiče, nábytek a rozvody. Co dělat v případě, že objevíte svoje obydlí vytopené, nebo jste to právě vy, kdo sousedy pod vámi takto nepříjemně překvapil? To se dočtete na následujících řádcích, které vám také nastíní, jaká preventivní opatření lze učinit, aby se riziko vzniku takové situace co nejvíce snížilo.
Ať už se jedná o jakákoliv rizika, ne pouze to, jemuž se věnujeme v tomto článku, je vhodné si domácnost pojistit. Víte, jak a na co lze takovou pojistku sjednat? Pokud ne, odpovědi na všechny základní otázky najdete ZDE. Když se už ale něco stane, je třeba nést následky a jejich řešení neodkládat. Co to znamená v tomto konkrétním případě?
Když vás někdo vytopí
Jakmile třeba po návratu z práce domů zjistíte, že vás někdo vytopil, nechte věci tak, jak jsou, a vše zdokumentujte. V dnešní době má fotoaparát téměř každý mobil, případně se určitě najde někdo ze sousedů, kdo bude ochotný vám zapůjčit svůj přístroj. Vyplatí se také udělat stručný soupis, který bude pořízené foto komentovat. Poté je nutné vyhledat původce dané situace a přivést ho k vám do bytu, aby viděl, co způsobil. V tu chvíli se další postup nabízí následovný. Pokud je proti takovým rizikům pojištěn, vyplatí náhradu škody daná pojišťovna. Pojistku můžete mít i vy a v takovém případě pak pojišťovna vyplatí peníze na odstranění škod vám a danou částku pak bude požadovat na viníkovi. Jakmile ani jedna dotčená domácnost nemá pojistku, je situace o to komplikovanější. Podstata je však vždy stejná – viník se musí postarat o uvedení předmětné věci do původního stavu a zajistit náhradu škody. V praxi je to pak na domluvě, zda si necháte vymalovat firmou, nebo vám přímo vymaluje soused, co vás vytopil. Jestliže soused domluvu odmítá a nechce nic řešit, zpravidla nezbude nic jiného, než se obrátit na soud, kde podáte žalobu o náhradu škody.
Když vy někoho vytopíte
V opačném případě, tedy že vy někomu neúmyslně vytopíte byt, postupujte vždy tak, aby škody byly co nejdříve odstraněny bez zbytečných problémů, sporů a hádek. Nemá to smysl. Jakmile taková situace nastane, nedá se nic dělat. Budete-li mít k řešení aktivní a pozitivní přístup, pravděpodobně vám bude opláceno stejnou mincí. Nezapomeňte si vyjednat jasné podmínky, i když platí ústní dohoda, pamatujte na přísloví, že co je psáno, je dáno (písemná dokumentace je navíc zcela nezbytná, pokud by se věc dostala až k soudu). Pokud jste pojištěni proti odpovědnosti za škodu, máte vyhráno, pokud ne, pak se o uvedení věci do pořádku budete muset postarat sami. A pamatujte, že i když chcete ušetřit, tedy že vymalujete znovu sami, ve finále se vám to nemusí povést, což by znamenalo další zbytečné náklady.
Ať už budete vy tím, komu byl vytopen byt, nebo takovou situaci nedopatřením způsobíte druhým, nevyplatí se řešení odkládat. Samozřejmě vždy s ohledem na stav věci. Bude-li to vyžadovat zásah odborníka, například kontrolu elektrikářem, raději přenechte práci jemu. Na závěr se také podívejte na tipy, jak riziko, že někoho vytopíte, snížit na minimum.
Zajímavé tipy:
- nezapínejte pračku, když odcházíte z domu
- napouštíte-li si vanu, dejte si pozor, abyste na ni nezapomněli
- pravidelně kontrolujte stav potrubí a hadic v koupelně
- před odjezdem na dovolenou raději zastavte přívody vody
- před sezónou a po ní vždy zkontrolujte stav topení, zda nikde nejsou známky poškození apod.
Diskuse k článku