Připravte si na den svatého Václava tradiční kachnu
Opět si připomínáme den svatého Václava, který je pro náš národ z historického hlediska velmi důležitý. Tento den patří mezi státem uznané svátky, a tak má většina z nás volno a může trávit příjemné chvilky s nejbližšími. Pokud jste se rozhodli v tento ten zůstat doma a užít si pohodu svého bydlení, pusťte se do pečení. Věděli jste, že tradičním pokrmem pro tento sváteční den je svatováclavská kachna? Přečtěte si, jak si ji připravit podle tradiční receptury.
Svatováclavská kachna
Svatomartinskou husu zná snad každý. Mnozí z vás ji připravují na nejrůznější způsoby a podávají s lahodným svatomartinským vínem. Víte ale, že bohatou tradici u nás má také svatováclavská kachna? Vždy na den sv. Václava, tedy 28. září, se připravuje už po několik staletí. V posledním století tato tradice spíše upadla v zapomnění, ale postupně zažívá renesanci. Proto jsme se rozhodli jeden z tradičních receptur oprášit. Na přípravu svatováclavské kachny budete potřebovat:
- Chlazenou kachnu (2 až 2,4 kg)
- 1 velké jablko
- 2 velké žluté cibule
- Malý celer
- 3 stroužky česneku
- 1 bobkový list
- 300 ml černého piva
- Kmín
- Pepř
- Sůl
Barvy podzimu a retro styl koupelny jsou opět v kurzu!
Kachnu si očistěte a připravte na pečení
Aby byla svatováclavská kachna plná chutí, je třeba ji nadít a okořenit. Začněte pečlivým očištěním kachny a odříznutím křídel. Poté ji pečlivě nasolte a posypte kmínem a nahrubo namletým pepřem. Připravte si velký hluboký pekáč (může být i skleněný) a na dno vyskládejte nakrájená kolečka cibule, nakrájené jablko, celer, bobkový list a česnek. Tyto ingredience umístěte nejen na pekáč, ale i do útrob kachny. Tu pak vložte do pekáče – je připravena na pečení.
Pusťte se do pečení
Když budete mít pekáč s kachnou připravený, je na čase pustit se do samotného pečení. Nejprve předehřejte horkovzdušnou troubu na 180 °C a až bude rozpálená, vložte do ní pekáč. Nechte zprudka zapéct a přibližně po 25 minutách stáhněte teplotu na 140 °C. V tuto chvíli kachnu podlévejte černým pivem a pokračujte v pečení přibližně 2,5 hodiny. V průběhu nezapomeňte kachnu pravidelně podlévat, a to nejen pivem, ale také výpekem.
Je jen na vás, jakou přílohu si ke svatováclavské kachně zvolíte. Klasikou je samozřejmě zelí (červené i bílé) a knedlík. Může být jak houskový, tak karlovarský. Záleží jen na vaší chuti. Přečtěte si i některé další recepty:
Diskuse k článku