Kam s jehličím po Vánocích? Využijte ho doma i na zahradě
Vánoční stromek dosloužil, ozdoby jsou zpátky v krabici, ale co s tím jehličím, které zbylo všude kolem? Nevyhazujte ho! I zdánlivě obyčejné jehličí můžete proměnit v praktického pomocníka do domácnosti i na zahradu. Poradíme vám, jak na to, aby zbytečně neskončilo v odpadu.
Vyrobte si voňavé pytlíčky nebo osvěžovač vzduchu
Po Vánocích voní jehličí ještě dlouho. Proč toho nevyužít? Sušené jehličí můžete nasypat do plátěných pytlíčků a zavěsit je do šatní skříně, botníku nebo auta. Vůně je přirozená, jemná a na rozdíl od chemických osvěžovačů nevtíravá. Pokud pytlíčky nemáte, postačí stará ponožka nebo kus látky svázaný provázkem.
Další možností je přírodní osvěžovač vzduchu. Smíchejte jehličí s hřebíčkem, skořicí nebo sušenou pomerančovou kůrou a dejte směs do otevřené misky. Postavte ji na stůl nebo na poličku, kde vonná směs vynikne. Když vůně zeslábne, promíchejte směs lžící, aby se vůně znovu uvolnila.
Jaká může být vánoční výzdoba bytu?
Zahrada v zimě: končící únor znamená prořezávání stromků a předpěstovávání
Dekorace, která vydrží
Jehličí nemusí skončit v koši, může se stát součástí zimní výzdoby. Stačí trocha kreativity a můžete vytvořit svícen, věnec na dveře nebo dekoraci na stůl. Stačí k tomu skleněná nádoba, větvičky, šišky a svíčka. Takové přírodní ozdoby vypadají v interiéru krásně a zároveň dodají domovu vůni lesa.
Pokud se vám líbí rustikální styl, zkuste si vyrobit přírodní aranžmá na stůl. Stačí jehličí, pár sušených plodů (například jablíčka nebo šípky) a svázaný provázek z juty. Můžete ozdobit stůl, okenní parapet nebo poličku. Vaše návštěvy si takovou výzdobu určitě všimnou!
Přírodní wellness – koupelová sůl a bylinné obklady
Chcete si užít přírodní relaxaci? Vyrobte si koupelovou sůl s vůní lesa. Smíchejte hrst sušeného jehličí s hrubozrnnou solí a pár kapkami esenciálního oleje. Nasypte směs do sklenice a máte hotovo. Když se chcete zrelaxovat, přidejte dvě lžíce směsi do vany. Uvolníte svaly a užijete si vůni lesa.
Jehličí má i zklidňující účinky na tělo. Zkuste si připravit bylinný obklad. Přelijte čerstvé jehličí horkou vodou a nechte vylouhovat. Namočte do něj bavlněný hadřík a přiložte na unavené svaly nebo bolavý krk. Přírodní teplý obklad prohřeje a uvolní napětí.
Jehličí jako mulč pro záhony
Máte zahradu? Pak jehličí rozhodně nevyhazujte! Mulčování je jedním z nejlepších způsobů, jak jehličí zužitkovat. Nasypte je kolem keřů, růží nebo jahod. Jehličí chrání půdu před mrazem, udržuje vlhkost a brání růstu plevele. Navíc se postupně rozkládá, čímž zlepšuje kvalitu půdy.
Pokud mulčujete citlivé rostliny, jehličí poslouží jako přirozená „peřina“. Zvláště růže nebo choulostivější trvalky ocení tuto ochranu před zimními mrazy. Jehličí tak nahradí slámu nebo textilní netkané plachty. Na jaře ho jednoduše odhrabete zpět do záhonu.
Jehličí v kompostu? Ano, ale s rozumem!
Jehličí do kompostu patří, ale s mírou. Rozkládá se pomaleji než listí, protože je odolnější vůči vlhkosti. Přidávejte ho v malých dávkách a smíchejte s jinými organickými materiály (listí, tráva, zbytky ovoce). Tím podpoříte správnou rovnováhu živin a zrychlíte rozklad.
Možná jste slyšeli, že jehličí "překyseluje půdu". To je částečně mýtus. Jehličí je kyselé, ale v kompostu se jeho pH neutralizuje. Když ho navíc přidáte k jiným materiálům, žádné nebezpečí nehrozí. Pokud máte kyselomilné rostliny, jako jsou borůvky nebo rododendrony, můžete jehličí použít přímo jako příměs do půdy.
Ochrana pro hmyz i zvířata
Jehličí nevyhazujte, pokud chcete podpořit přírodní biodiverzitu. Hromádka jehličí poslouží jako úkryt pro hmyz i drobné živočichy. Na podzim a v zimě se pod ním mohou schovat slunéčka, škvory nebo užitečné žížaly.
Pokud máte zahradu, vytvořte si jednoduchý „hmyzí hotel“ z jehličí, dřeva a šišek. Hmyz si v něm najde úkryt před mrazem. Tímto způsobem podpoříte přirozené opylovače a predátory škůdců na své zahradě. Příroda vám to vrátí.
Co dělat, když už opravdu nevíte, co s jehličím?
Pokud se vám jehličí přece jen nehodí, odvezte ho do sběrného dvora. Jehličí se považuje za bioodpad, a proto nepatří do směsného odpadu. Mnoho měst navíc organizuje sezónní svozy vánočních stromků, takže se můžete zbavit stromku i s jehličím najednou.
Nikdy nevhazujte jehličí do kanalizace, mohlo by způsobit ucpání odtoku. Pokud máte zahradu, zkuste ho rozprostřít na kompost, udělat z něj mulč nebo vytvořit hmyzí domeček. Každý kousek přírodního materiálu se dá využít.
Přečtěte si i další články na Chytrém bydlení:
Diskuse k článku