Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě
Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme na nevýhody posypové soli a představíme alternativy, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.
Nevýhody posypové soli
Korozivní účinky: Posypová sůl dokáže efektivně rozpouštět led, ale také může způsobovat korozi. Poškozuje lak aut, ničí kovy, snižuje životnost betonu a dalších materiálů.
Ekologické dopady: Účinky soli na půdu, rostliny a vodní prostředí jsou nezanedbatelné. Soli mohou způsobit degradaci půdy a ohrožovat životní prostředí.
Zima, déšť a bláto: Jak bojovat proti špíně v koupelně
Poškození oblečení a obuvi: Sůl může způsobit nepříjemné poškození oděvů a obuvi. Pokud pravidelně chodíte po posolených chodnících a cestách, jistě nám to potvrdíte.
Nebezpečí pro zvířata: Posypová sůl může být nebezpečná pro domácí zvířata i divokou zvěř. Poškozuje jejich jemné tlapky a problémy může způsobit i při požití.
Běžně dostupné alternativy
Je řada materiálů, které můžete běžně zakoupit a použít jako alternativu k posypové soli. Jejich účinek je sice zpravidla nižší (led přímo nerozpouští, ale zvyšují tření), zato jsou šetrnější a ekologičtější. Patří mezi ně:
- Písek: Písek je jednou z nejpoužívanějších a nejlevnějších alternativ. I když nemá roztávající účinek, snižuje tření a zabraňuje riziku uklouznutí.
- Drtě z přírodního kamene: Drť z přírodního kamene také snižuje třeba, navíc nemá žádné negativní vlivy na životní prostředí. Je vhodná pro zimní údržbu bez poškození infrastruktury.
- Expandovaný jíl: Posypy na bázi drceného keramického kameniva jsou bez soli a dalších chemických přísad. Některé z nich se pyšní certifikátem ekologicky šetrného výrobku.
Na posyp využijte i materiály z domácnosti či dílny
Chcete ušetřit? Chodníky a cesty můžete ošetřit i posypem z odpadu, který vyprodukujete doma či v dílně. Patří mezi ně například:
- Popílek: Použití popílku z krbu nebo grilu na posypování chodníků je ekologické a účinné. Popílek má rovněž protiskluzové vlastnosti. Je však nutné používat popel, který vznikl z hoření čistého a chemicky neošetřeného dřeva.
- Kávová sedlina: Lógr je také zajímavou ekologickou alternativou. Pokud patříte mezi kávomily, určitě jej v krátké době vyprodukujete velké množství. A pokud na led nasypete ještě horkou sedlinu, nejen že sníží kluznost, ale podpoří i rozpouštění.
- Piliny nebo hobliny: Piliny nebo hobliny jsou další šetrnou alternativou s antiskluzovými vlastnostmi. Jsou snadno dostupné a ekologické. Pokud v dílně často pracujete se dřevem, můžete odpad využít k posypu chodníků.
Alternativy, mezi které patří písek, drtě z přírodního kamene a doma vyrobené varianty, nabízejí šetrnější cesty k udržení bezpečných a průchodných chodníků. Hledáte-li cestu k udržitelnosti, skvěle nahradí běžnou posypovou sůl. Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku