Rýžovar: dobrý pomocník, nebo další zbytečný spotřebič?
Pokud máte rádi rýži a chcete si její přípravu usnadnit, pořízení rýžovaru je jasnou volbou. Je levný, vyrábí se v mnoha provedeních podle objemu a přípravu rýže skutečně usnadní. Stačí vložit rýži, zalít vodou, okořenit a zapnout. Rýže se jen tak nepřipálí a když se dovaří, bude se průběžně dohřívat. V rýžovaru můžete navíc kromě rýže uvařit i další pokrmy.
Jak funguje rýžovar
Rýžovar funguje na principu vaření v páře. Proto má vždy pokličku s malým otvorem, kterým pára odchází. Jedná se o důmyslné, ale vcelku jednoduché elektrické zařízení. Obsahuje termostat, který řídí teplotu a po vsáknutí vody a uvaření rýže se přepne do módu přihřívání. Proto se rýže jen tak nepřipálí a je čerstvá a teplá i po několika hodinách od uvaření.
Pokud dodržíte správný poměr vody a rýže, nedojde ani k jejímu rozvaření. Navíc při vaření zůstávají zachovány vitamíny a cenné látky, které se při jiném způsobu tepelné úpravy mohou zničit.
Pořizujeme nový rýžovar
Rozhodli jste se pro pořízení rýžovaru? Než vyrazíte do obchodu, odpovězte si na pár základních otázek, které vám výběr spotřebiče usnadní:
-
Jak často budu rýžovar používat?
-
Chci mít rýži uvařenou co nejrychleji?
-
Pro kolik osob budu rýži připravovat?
-
Potřebuji rýžovar s časovačem?
Čím častěji budete rýžovar používat, tím kvalitnější by měl být. Usnadníte si spoustu práce s údržbou a rýže bude uvařená rychle a bez připalování. Pokud chcete, aby byla rýže uvařená co nejrychleji, pořiďte si spotřebič s vyšším výkonem.
Rozhodně neplatí, že by byl rýžovar užitečný jen při vaření pro větší počet osob. Na trhu jsou k dispozici i malé spotřebiče, vhodné pro vaření jedné nebo dvou porcí. Počet strávníků je důležitým kritériem pro výběr objemu hrnce. Nejmenší rýžovary o objemu 0,5 l jsou ideální pro páry a jednotlivce. Středně velké přístroje s objemem hrnce 1 až 1,8 l jsou vhodné pro čtyřčlennou rodinu. Spotřebiče s větším objemem se využívají v početnějších rodinách a ty největší ve stravovacích zařízeních.
Rýže z rýžovaru krok za krokem
Pokud jste si pořídili nový rýžovar, budete se s ním asi chvíli učit. Brzy zjistíte, že je jeho používání opravdu snadné. Vyjměte rýžovat z krabice a odeberte z něj hrnec s nepřilnavým povrchem. Omyjte jej a nasypte rýži dle vlastního výběru. Připravíte v něm všechny druhy rýže, záleží jen na vašich preferencích. Rýži důkladně promyjte, voda nesmí být mléčná. Následně zalijte čistou vodou, aby byla nad úrovní rýže.
Ideální poměr rýže a vody je 1:1,5 – dvě odměrky rýže
na tři odměrky vody.
Přidejte oblíbené koření, promíchejte a hrnec vložte do rýžovaru. Přikryjte pokličkou a zapněte. Tím veškerá práce končí. Jakmile se voda odpaří a rýže bude uvařená, termostat přepne přístroj do ohřívacího módu. Rýžovar bude rýži nepřetržitě ohřívat, takže bude teplá i po několika hodinách. Dražší přístroje obsahují časovač, díky kterému nastavíte přesný čas automatického spuštění.
Recepty pro rýžovar – vaříme vejce i omeletu
Už rýži nemůžete ani vidět? Vyzkoušejte recepty pro rýžovar, ve kterých se vůbec nepoužívá. Tento malý spotřebič totiž bez problémů uplatníte při vaření vajec, kaše nebo chutné zeleninové omelety (frittaty).
Zeleninová omeleta – frittata
Potřebné ingredience: 6 čerstvých vajec, 1 menší cibule, žlutá paprika, strouhaný tvrdý sýr, sůl, pepř, oblíbené koření.
Zeleninu nakrájejte na drobné kousky, přidejte vejce, osolte, opepřete. Nalijte do hrnce rýžovaru a posypte strouhaným sýrem. Rýžovat přikryjte pokličkou a zapněte. Po několika minutách je nadýchaná zeleninová omeleta hotová. Perfektní chutná snídaně, která vám vykouzlí úsměv na tváři!
Vejce v rýžovaru
V rýžovaru bez problému uvaříte i vejce na tvrdo. Do hrnce nalijte vodu, vložte vejce a vařte 10 až 20 minut podle výkonu. Důležité je, abyste během vaření neotvírali pokličku a pára vám neutekla.
Máte další recepty pro rýžovar, které se vám osvědčily? Napište nám do komentářů nebo na Facebook!
Přečtěte si další články o vaření: recept na hrušková povidla nebo návod na sušení zeleniny.
Diskuse k článku