Stavíte bazén? Pak nezapomeňte dodržet platné zákony
Také jste se rozhodli pro zpříjemnění horkých letních dnů pomocí bazénu, který vám přinese patřičné osvěžení? Pokud budujete podzemní nebo nadzemní bazén, který bude stát na pozemku po celý rok (není tedy nafukovací ani skládací), nezapomeňte na dodržení všech platných předpisů daných stavebním zákonem. V některých případech se totiž nevyhnete ani návštěvě stavebního úřadu a možná budete potřebovat i souhlas souseda.
Ve většině případů je stavba bazénu bezproblémová
Pokud jsme vás hned v úvodu vylekali s papírováním spojeným se stavbou bazénu, zase vás trochu uklidníme. V naprosté většině případů je totiž stavba bazénu bezproblémová a obejde se bez komunikace se státními orgány. Je však potřeba dodržet několik pravidel, a to:
- bazén stavět ve vzdálenosti alespoň 2 metry od sousedního pozemku,
- postavit bazén, jehož plocha nepřekročí 40 m2,
- a zbudovat jej na pozemku rodinného domu, nebo stavby pro rodinnou rekreaci v zastavěném území, nebo v zastavitelné ploše.
Jak ohřát vodu v bazénu: solární panely nahrazují tepelná čerpadla
Správná příprava bazénu na sezónu je stejně důležitá jako zazimování
Pokud dodržíte tři výše uvedené body, můžete se do stavby bazénu pustit třeba okamžitě. Nemusíte řešit žádné papírování ani souhlasy sousedů.
Stavíte větší bazén? Musíte na úřad
Pokud byste se rozhodli kolem domu vybudovat rozsáhlejší bazén, jehož plocha by přesáhla plochu 40 m2, museli byste vyrazit na stavební úřad. V takovém případě vyrazte na stavební úřad a sdělte jim své plány. Pro stavbu totiž budete potřebovat územní souhlas, a tak budete muset zřejmě doložit i dokumenty přibližující charakter stavby. Jaké konkrétní doklady budete k doložení potřebovat vám sdělí přímo stavební úřad, pod který spadáte. Požadavky a praxe jednotlivých úřadů se totiž liší.
Návštěvě úřadu se nevyhnete, na druhou stranu si vystačíte pouze s územním souhlasem – nepotřebujete ohlášení stavby. S jeho získáním byste měli podstatně více práce.
Stavba bazénu poblíž sousedního pozemku
Pokud máte malý pozemek a každý metr je vám drahý, možná zvažujete stavbu pozemku v bezprostřední blízkosti sousedního pozemku. Z výše zmíněného je však zřejmé, že územní souhlas budete potřebovat v případě, že bazén budete stát blíž než 2 metry od sousedova pozemku. Současně budete potřebovat písemný souhlas souseda.
Pokud vám jej neudělí a se stavbou bude mít problém, budete muset udržovat dvoumetrový odstup. Pro dobré sousedské vztahy však doporučujeme informovat sousedy o plánovaných stavebních pracích bez ohledu na to, jak daleko bude bazén stát. Přece jen je výstavba bazénu spojená s větší hlučností i prašností.
Pozor na kabely i vedení potrubí
Při stavbě zapuštěného bazénu budete muset kopnout do země. Než tak učiníte, měli byste vědět, jestli v daném místě neexistují podzemní stavby technické infrastruktury (voda, plyn, odpad). Dle § 79 odst. 4 stavebního zákona je vaší povinností zajistit ochranu těchto staveb a vyhnout se jejich poškození.
Přečtěte si související články související s tématem stavebního zákona:
- Přehled staveb, které nevyžadují ohlášení ani stavební povolení
- Jak postupovat při ohlášení stavby
- Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
- Stavební povolení na stavbu plotu, bazénu či pergoly
- Co je to jednoduchý záznam o stavbě
- Mobilní a modulové domy: Jak je to se stavebním povolením
Diskuse k článku
Jakub
Redakce