Jak na údržbu venkovní nafukovací vířivky
Vedle bazénů jsou v posledních letech velkým hitem venkovní nafukovací vířivky. Zájem o ně prudce vzrostl už loni během pandemie, kdy si lidé chtěli doma dopřát komfort míst letní dovolené u moře. Nafukovací vířivka přinese spoustu zábavy a komfortu, vyžaduje však i pravidelnou údržbu před zprovozněním i v průběhu sezóny. Přečtěte si, jak se o ni správně starat a na co nezapomenout.
Vířivku před napuštěním vyčistěte
Pokud vás letošní zprovoznění venkovní nafukovací vířivky teprve čeká, věnujte pozornost její kontrole. Po nafouknutí zkontrolujte, není-li na některém místě poškození. Vnitřní povrch důkladně očistěte od viditelných nečistot a prachu. Můžete použít i běžný vysavač, dejte si však pozor na manipulaci s ostrými předměty, kterými byste mohli povrch poškodit. Pokud na dnu vířivé vany vidíte usazeniny nebo zbytky chemie, použijte speciální čistič nebo mýdlovou vodu. Vířivku začněte napouštět až ve chvíli, kdy bude perfektně vyčištěná a dofouknutá.
Vodu ve vířivce je potřeba jednou za čas vyměnit
Zatímco v bazénu vydrží voda často i celou sezónu, tu ve vířivce budete muset pravidelně obměňovat. Obvykle se do vody nepřidává tolik chemie, navíc se vířením vody či použití pěny rychleji zašpiní. V pravidelně používané a udržované nafukovací vířivce vydrží voda v dobrém stavu přibližně 2 až 3 měsíce. Pokud se však o vodu nechcete moc starat a víření si chcete užít jen několikrát během léta, je lepší ji po každém použití vypustit a znovu napustit. Vyhnete se zanášení trysek, znečištění povrchu stěn a podlahy a zkažení vody.
Vířivky Jacuzzi i vířivky Whirlpool luxusně zrelaxují svalstvo a osvěží mysl
Kalové čerpadlo pomůže odčerpat vodu z bazénu i zatopeného sklepa
Jak ohřát vodu v bazénu: solární panely nahrazují tepelná čerpadla
Využijte terasu také v zimě! Vířivá vana nebo koupací sud poslouží i v mrazech
Co dělat, aby voda ve vířivce vydržela co nejdéle
Pokud nechcete nafukovací vířivku neustále vypouštět a napouštět, musíte se o vodu starat. Základem je správná úroveň pH vody, která je daná výrobce. Hodnotu pH zjistíte pomocí testeru, který zakoupíte v obchodech s bazénovými potřebami. Pokud je pH příliš nízké, nebo naopak vysoké, je potřeba hodnotu upravit speciálním přípravkem. Při jeho aplikaci postupujte podle návodu na štítku.
Vodu ve vířivce je také dobré pravidelně dezinfikovat, aby se nezačala kazit nebo nezpůsobovala vytváření slizkého povrchu na stěnách. Za tímto účelem pořiďte speciální dezinfekční prostředek na vířivky a bazény, který zabrání vzniku řas a množení mikroorganismů.
Nezapomeňte pravidelně čistit filtr
Odstraňování hrubších nečistot zajišťuje filtrační systém, který je u domácích nafukovacích vířivek obvykle kartušový. Aby byl dostatečně účinný, je třeba filtr jednou za čas vyjmout, propláchnout proudem teplé vody a zase vrátit zpět. Při častém používání se filtr zanese poměrně rychle, proto doporučujeme jeho každodenní čištění.
Nafukovací vířivka je u Čechů stále oblíbenější
Prodejci bazénů a souvisejícího vybavení vám jistě potvrdí, že Češi mají o nafukovací vířivky stále větší zájem. S oblibou je umísťují volně na zahradu, často je však pořizují i jako doplněk k velkým bazénům. Odpočinek v teplé vířivé vaně po kondičním plavání je nenahraditelný, stejně jako relaxační koupel v bublinkách nad hvězdnou oblohou. Vzhledem k rozmachu velkých teras se vířivky umísťují i tam. Výhody přináší vířivé vany pod přístřeškem nebo na kryté terase, které umožňují téměř celoroční využití. Při instalaci na zimní zahradu je pak můžete opravdu využívat v průběhu celého roku.
Přečtěte si články související s tématem bazénů a vířivých van:
Diskuse k článku