Nepodceňujte zazimování bazénu. Víme, jak na to
Sezóna koupání v bazénech už skončila před několika týdny a teď nastává ideální doba zazimování. Ať už máte venkovní nadzemní nebo zapuštěný bazén, měli byste se postarat o pečlivé zazimování. V opačném případě hrozí poškození bazénu i zkracování jeho životnosti. Přinášíme vám základní postup, se kterým zvládnete zazimování bazénu během jednoho odpoledne.
Kdy se pustit do zazimování bazénu
Už nějaký ten pátek odkládáte zazimování bazénu na jindy a říkáte si, že je na to ještě dost času? Dejte si pozor, aby vám ideální doba na zazimování neutekla, pak by mohl být celý proces komplikovanější a časově náročnější. Do zazimování byste se měli pustit ještě v době, kdy teplota vody neklesá pod úroveň 10 °C. Minimální noční teploty vzduchu by se neměly trvale dostávat pod bod mrazu. Začátek října je obvykle pro zazimování bazénů nejlepším obdobím.
Bazén zazimujte dříve, než teplota vody klesne pod 10 °C.
Bazén vyčistěte a ošetřete chemií
Prvním krokem při zazimování bazénu je jeho pečlivé vyčištění. Ze dna bazénu odstraňte veškeré mechanické nečistoty, použijte síto a ideálně také bazénový vysavač. Pryč musí jak nečistoty z hladiny, tak ze dna. Jakmile vodu vyčistíte mechanicky, postarejte se také o ideální úpravu pomocí bazénové chemie. Voda v bazénu přes zimu částečně zůstává, proto by měla mít ideální pH, tvrdost i obsah chloru.
Výška hladiny vody se musí snížit
Spousta majitelů venkovních bazénů dělá zásadní chyby – buď v bazénu ponechají příliš mnoho vody, nebo naopak veškerou vypustí. Během zimy by v bazénu mělo být určité množství vody, ale kolik? Úprava hladiny je snadná. Každý venkovní bazén má tzv. skimmer, tedy sběrač nečistot. Ideální množství je takové, když je hladina přibližně 10 cm pod skimmerem. Místo hlavy vratné trysky pak našroubujte zátku.
Pečlivé čištění bazénu
V prvním kroku jste čistili vodu, teď přichází řada na čištění samotné plochy bazénu. Pro čištění bazénu se používají speciální čisticí přípravky, které zajistí snadné odstranění usazených nečistot, řas a podobně. Čisticí přípravek na bazény používejte podle doporučení výrobce. Stěny bazénu se obvykle čistí speciální houbičkou, přípravek se na místo nanese a nechá se chvíli působit. Od řas a jiných nečistot očistěte i skimmer a další mechanické části.
Odpojte hadice a další příslušenství
V dalším kroku je potřeba odpojit a dobře uskladnit veškeré příslušenství včetně hadic. Začněte právě s hadicemi, odpojte je a odstraňte z nich veškerou vodu. Potom se pusťte do odpojení a následného čištění filtrace. Z filtru musíte odstranit veškerou vodu, pokud používáte pískovou filtraci, pak je namístě vyčistit písek a nechat jej vysušit. Filtr demontujte a jednotlivé díly dobře uchovejte. Odpojte i další součásti vašeho bazénu – solární ohřev, tepelné čerpadlo a další.
Použijte přípravek pro zazimování bazénů
Nezapomeňte použít speciální chemický přípravek, který je určený přímo pro zazimování bazénů. Podle přiloženého návodu jej správně nadávkujte a najite do vody. Díky tomuto přípravku voda v bazénu během zimy nezamrzne, ale současně zabrání tvoření řas a dalších nečistot.
Překryjte bazén krycí plachtou
Na závěr nezbývá nic jiného, než celý bazén překrýt krycí plachtou. Existují různé druhy plachet, které se liší pevností, propustností i odolností. Čím větší bazén máte, tím by měla být plachta odolnější a silnější. Krycí plachta zabrání zbytečnému znečišťování bazénu padajícími listy a jinými nečistoty, po odkrytí plachty na jaře bude bazén v perfektním stavu.
Čím více práce si dáte s zazimováním bazénu, tím budete mít méně práce na začátku sezóny v příštím roce. Pečlivé zazimování bazénu zabere celé odpoledne, výsledek ale stojí za to.
Diskuse k článku