Bazénová dlažba musí být především protiskluzová
Pohodlné užívání bazénu zajišťuje nejen bazén samotný, ale také vhodně upravené okolí. Pokud chcete plochy kolem něj zpevnit, pak se nabízí bazénová dlažba, která také zmírní riziko toho, že si budete vodu znečišťovat trávou, která se vám před vstupem do bazénu uchytí na nohy.
Vybrat bazénovou dlažbu, která bude svými vlastnostmi a materiálem odpovídat nárokům estetickým, funkčním a praktickým, to není nic jednoduchého, obdobně jako nákup filtrace, se kterým jsme vám pomáhali v článku "Písková filtrace do bazénu – je lepší než kartušová?". V dnešním článku si přiblížíme vše podstatné okolo bazénové dlažby, aby konečná volba nebyla tak těžká, a přitom jste se v ní nezmýlili. Co tedy sledovat u dlažby k bazénu?
Bazénová dlažba: základní parametry
Vůbec nejdůležitější je, aby dlažba k bazénu byla bezpečná. To znamená, že nesmí klouzat. I když je často potřeba se kvůli tomuto požadavku vzdát případných nároků na estetiku, nikdy rizika spojená s koupáním a chozením v nejbližším okolí bazénu nepodceňujte. Často se proto volí dlažba z betonu. Ta má protiskluzovou strukturu a navíc absorbuje vodu, co se tak zbytečně nedrží na povrchu. Nutno ale podotknout, že beton může ubírat vláhu zeleni okolo, proto je potřeba pamatovat na dostatečně zalévání.
Dále se doporučuje i vymývaný typ dlažby, kdy je její povrch tvořen spoustou oblázků. Na takové bazénové dlažbě se pak velice příjemně chodí. Ostatně, komfort, co plochy okolo bazénu nabízí, je neméně důležitý. I když je na prvním místě protiskluzovost materiálu, nikdy nesmí být povrch příliš drsný, aby se chůze po dlažbě nestala utrpením. Je také naprosto jasné, že bazénová dlažba musí odolávat i nízkým teplotám, proto je mrazuvzdornost dalším neméně podstatným parametrem.
Přečtěe si také o tradiční keramické dlažbě
Alternativy bazénové dlažby
Jestliže vás moc neláká představa, že v okolí vašeho bazénu to bude díky dlaždicím na zemi vypadat jak v koupelně, můžete zvolit i alternativu k betonu či keramice nebo kameni, a to dřevo. To musí být odolné vůči vlhkosti. V tomto ohledu se tak nejvíce hodí exotické dřeviny jako teak nebo třeba meranti (musíte však počítat s vysokou pořizovací cenou i okolo 2000 Kč za m2), které navíc zcela nenásilně zapadnou do přirozeného vzhledu zahrady. I zde ovšem platí, že je třeba dbát na pečlivou povrchovou úpravu, aby se do chodidla nezadřely třísky apod.
Při výběru bazénové dlažby byste se proto měli zaměřit především na praktické vlastnosti materiálu. Až pak přijde na řadu vzhled nebo třeba tvar a velikost. Jen tak docílíte toho, že kolem bazénu utvoříte plochu, která bude pro všechny plavce a milovníky vodních radovánek zázemím pro bezpečnou chůzi. A to je to nejdůležitější.
Diskuse k článku