Bazén se slanou vodou a jeho specifika
Pokud si chcete užít koupání ve slané vodě, nemusíte nutně urazit stovky kilometrů. Postavte si na zahradě bazén se slanou vodou, který nezapáchá po chloru a snadno se udržuje. Slaná voda v bazénu se stala trendem posledních let. Než si bazén se slanou vodou pořídíte, seznamte se s jeho specifiky, výhodami i nevýhodami.
Řekněte „ne“ nepříjemnému zápachu chloru
Aby voda v bazénu vydržela co nejdéle a byla čistá a bez kalů, musí se udržovat. Běžné venkovní bazény se proto ošetřují chlorem, který ale není zrovna šetrný k pokožce, nepříjemně zapáchá a dráždí sliznice. Pokud si pořídíte bazén se slanou vodou, na nepříjemný chlorový odér zapomeňte.
I bazény se slanou vodou chlor obsahují, ten ale vzniká přirozenou cestou a je šetrný a bez zápachu. Pokud máte citlivou pokožku, bazén se slanou úpravou vody pro vás bude ideální. Nevyvolává alergické reakce, je šetrný k pokožce a pleti, přesto udržuje vodu čistou po dlouhé týdny.
Koncentrace soli v bazénech není vysoká
Pro dostatečný účinek není potřeba použít sůl ve vysoké koncentraci. Slaná voda v bazénech obsahuje přibližně desetkrát méně soli než voda mořská. Nemusíte se tak bát, že by vás z koupání ve slaném bazénu pálily oči nebo že by vaše plavky začaly blednout. Sůl se do bazénů dává v takové koncentraci, aby byl dezinfekční účinek dostatečně silný a současně voda byla šetrná k pokožce.
O slanost vody se postará solonizační jednotka
Bazény se slanou vodou musí být vybaveny speciální zařízením, které se postará o uvolňování chloru a dezinfekci. Takovém zařízení se říká solonizační jednotka a funguje na principu elektrolýzy. V bazénové vodě se rozpustí požadované množství bazénové soli.
Vznikne roztok, který přes filtraci prochází do této solonizační jednotky. Ta za pomocí elektrického proudu uvolňuje chlor vyrobený přírodní cestou. Při realizaci bazénu se slanou vodou je třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady. Cena moderních automatických solonizačních jednotek začíná přibližně na 10 tisících korunách.
Výhody a nevýhody bazénu se slanou vodou
Bazénové systémy se slanou vodou mají své výhody, je však počítat i s několika nevýhodami. Pojďme si ty hlavní přednosti i nevýhody v několika bodech přiblížit:
Výhody slaného bazénu
- Nedráždí pokožku
- Je šetrný k životnímu prostředí
- Slaná voda nezapáchá po chloru
- Dezinfekční účinek je silný
- Nižší provozní náklady než u dezinfekce chlorem
- Nevyvolává alergické reakce
- Vyšší pořizovací náklady solonizační jednotky
- Zvýšená korozivost kovových částí – pro dlouhodobou výdrž je nezbytné vyměnit kovové zábradlí a další prvky za plastové
Nevýhody slaného bazénu
Pokud máte klasický bazén a chtěli byste jej proměnit na bazén se slanou vodou, přečtěte si pokračování našeho článku.
PŘECHOD NA SLANOU VODU V BAZÉNU JE SNADNÝ
Nenechte si ujít naše další články o bazénech, které jsme pro vás připravili:
- Slaná voda do bazénu jako levnější alternativa bazénové chemie
- Nadzemní, nebo zapuštěný bazén?
- Stavba zapuštěného bazénu svépomocí
- Nepodceňujte zazimování bazénu. Víme, jak na to
- Bazén se slanou vodu bude čistý a bez chlorového odéru
- Máte zelenou vodu v bazénu? Známe příčinu i řešení
- Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu
- Zazimování bazénu: jak správně zazimovat venkovní nadzemní bazény i bazény do země
Diskuse k článku