Plochy u domu upraví a zpevní zámková dlažba
Zámková dlažba je k vidění téměř všude. A nejsou to jen veřejné plochy, ale také soukromé příjezdové cesty k rodinným domům, cestičky na zahradě, plochy teras a další místa, která vyžadují zpevnění povrchu půdy, aby bylo možné se po nich bez problémů pohybovat. I když je standardem šedá zámková dlažba, existují i barevné varianty, které jsou v mnohých případech lepší volbou.
Běžná zámková dlažba se vyrábí z betonu, aby vykazovala dobrou odolnost a měla dlouhou životnost i v případě nadměrně zatěžovaných ploch. Nemusíte se proto bát, že by zámková dlažba nevydržela hmotnost vašeho auta apod. Co se týče pokládky, tu zvládne každý alespoň trochu šikovný kutil.
Jak připravit podloží pro zámkovou dlažbu
Pro ty méně zručné nebo zaneprázdněné je možné objednat odbornou firmu, která je schopna dlažbu položit. Jednotlivé díly jsou vytvarovány tak, aby k sobě přesně zapadly. Odtud také pochází samotné pojmenování, protože díly mají speciální výstupky (zámky), kterými do sebe navzájem zapadnou. Tím se také snižuje riziko, že v případě propadu terénu bude celá zámková dlažba zničena.
Při výběru je nutné zohlednit především místní podmínky
Zámková dlažba vykazuje své jedinečné vlastnosti, pro které je vůbec nejpoužívanějším typem dláždění méně i více namáhaných ploch. Abyste však při výběru nezaváhali, je nutné si předem uvědomit charakter prostředí, kde bude zámková dlažba položena. Je jasné, že nároky na dlažbu v zahradě budou jiné než v případě příjezdové cesty. Nejen klasické technické vlastnosti by však měly být středem zájmu toho, kdo chce zámkovou dlažbu použít na svůj pozemek. Svou roli sehrává i estetika. Díky různým barevným provedením a tvarovým možnostem lze tuto dlažbu pokládat tak, aby na ploše vytvářela obrazce, motivy či vzory nebo opticky oddělovala vybrané úseky. Není proto nutné, aby byla zámková dlažba šedá a obyčejná, i když je taková varianta samozřejmě cenově nejdostupnější. Zámková dlažba je tedy obecně specifikována:
- nosností
- mrazuvzdorností
- typem povrchu (protismykový, hladký)
- barvou
- rozměry
- tvarem
- tloušťkou dlažebních dílů
Jestliže bude zámková dlažba sloužit pro úpravu ploch kolem domu, tedy pro účely vytvoření cest a chodníčků na zahradě nebo terase, postačí, aby byly jednotlivé díly tlusté 40 až 45 mm. Čím vyšší předpokládaná zátěž, tím větší by měla být tloušťka dílů. S touto hodnotou totiž stoupá i míra odolnosti, kterou se daná zámková dlažba může pyšnit.
Kolik zámková dlažba stojí?
Zámková dlažba je k dostání již od cca 200 Kč/m2, avšak není nic neobvyklého, když se cena šplhá i přes 1500 Kč/m2 a výše. Cenová hladina vždy souvisí nejen s technickými vlastnostmi, ale také s barevností, celkovým vzhledem a náročností procesu zpracování, kterým zámková dlažba při výrobě prošla.
Zpevněný terén u domu vypadá nejen dobře, ale také zvyšuje bezpečnost všech, kteří se po něm pohybují. Pro tyto účely je zámková dlažba oblíbeným artiklem, protože je snadno dostupná, a to nejen z finančního hlediska. Kvalitní zámková dlažba použitá na terase či zahradě se podílí na celkovém pocitu z bydlení, které by mělo být především spokojené. Na její údržbu navíc postačí obyčejně koště, případně trocha vody, nebo vysokotlaký čistič. Zámková dlažba je jednoznačně vhodným doporučením, jak si co nejlépe vydláždit cestu k příjemnému bydlení.
Diskuse k článku
jerry