Výhody a nevýhody keramické dlažby
Těžko bychom hledali univerzálnější a využívanější podlahovou krytinu, než jakou je keramická dlažba. Keramickou dlažbu lze využít v podstatě kdekoliv, a to jak v interiéru, tak exteriéru. Na trhu narazíte na řadu výrobců dlažeb, které nabízí výrobky v mnoha provedeních, a to jak z hlediska povrchové úprav, tak vlastností. Jako každý materiál má i keramická dlažba své výhody a nevýhody, a právě na ty se zaměříme na následujících řádcích.
Výhody keramické dlažby
Keramickou dlažbu a obklady známe všichni. Používají se v koupelnách, kuchyních, garážích, komerčních objektech, zkrátka téměř všude. I když se na trhu během let objevila řada moderních materiálů, které keramické dlažbě konkurují, pořád patří mezi oblíbený stavební materiál. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké jsou vlastně výhody keramické dlažby a proč jsou tak oblíbené?
Keramické obklady se používají už desítky let
Keramický obklad je zkrátka stálicí v oblasti stavebního materiálu. Před roku 1990 se v Československu vyráběly především jednobarevné obklady a dlažby o standardních rozměrech 15x15 cm. Dnes je už situace poněkud jiná, na trhu je celá řada výrobců, kteří představují nové typy v různých rozměrech a barevných provedeních. Nejrozšířenější jsou obkladačky o rozměrech 20x25 cm a 25x33 cm, není ale problém zakoupit i atypické typy včetně různých geometrických tvarů.
Odolnost a trvanlivost
Jednou z hlavních výhod keramické dlažby je odolnost a trvanlivost. Kvalitní a správně položená dlažba vydrží desítky let a obvykle přežije bez újmy i pád ostrého či těžkého předmětu. Zpravidla ji nepoškodí ani pád hrnce nebo nože, proto se úspěšně používá i v kuchyních. V dnešní době jsou keramické obklady a dlažby pevné a odolné, snesou i velké zatížení. Podlaha se vyrovná i s pnutím zdiva a neprojeví se vzdouváním. Keramické dlažby jsou barevně stálé, neprošlapou se ani nevydřou.
Jednoduchá údržba keramické dlažby
Podlahy s dlažbou z keramiky se velmi snadno udržují. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, stačí je omýt vodou, při větším znečištění můžete použít speciální čisticí prostředky. Nemusíte se bát, že byste běžným zacházením povrch poškodili, na rozdíl od dřevěné podlahy nebo linolea. Pokud hledáte v podstatě bezúdržbový materiál, dlažba je ideální volbou.
Keramická dlažba se hodí i do kuchyně.
Příznivá cena
Vzhledem k tomu, že keramické dlažby patří mezi nejrozšířenější podlahové krytiny, jsou cenově dostupné. Na trhu jsou samozřejmě k dispozici výrobky v různých cenových hladinách, dlažbu si však budete moci dovolit i v případě, kdy budete mít hluboko do kapsy. To ale neznamená, že by se jednalo o podřadný materiál. K sehnání jsou i luxusní odolné dlažby se speciálními povrchovými úpravami, které jsou sice dražší, jejich vlastnosti jsou ale bezkonkurenční.
Tepelná vodivost
Na závěr zmiňme důležitou vlastnost tohoto stavebního materiálu, a to dobrou tepelnou vodivost. Keramická dlažba se brzy zahřeje a dobře reaguje na teplo, proto se hodí pro použití na podlahové topení. Dobře vede teplo a snadno a rychle se pokládá. Z toho důvodu se používá zejména v koupelnách, kde je instalace podlahového topení nejčastější.
Nevýhody keramických dlažeb
Stejně jako každý stavební materiál i keramické dlažba má své nevýhody. S tepelnou vodivostí totiž souvisí i studenost povrch. Keramika rychle reaguje na okolní teplo, a pokud je v místnosti chladno, rychle se ochladí. Při pohybu naboso tak nemusí být studená dlažba zrovna příjemná. Použitím podlahového topení se však tento neduh vyřeší.
U keramických podlah si musíte dát pozor na na tvrdost a klouzavost. Problematická bývá i výměna jedné dlaždice při poškození, jak z hlediska práce, tak hánění náhradního kusu. Při nákupu dlažby či obkladů vždy počítejte s rezervou a několik náhradních dlaždic si uskladněte pro případ, že by bylo potřeba provést výměnu.
Použití keramické dlažby v koupelně je nejčastější.
Základní typy keramických dlažeb
Není dlažba jako dlažba a v případě keramiky to platí dvojnásob. Na trhu jsou různé typy, které se liší vzhledem a rozměry, ale především vlastnostmi a povrchovou úpravou. Nejčastěji se rozdělují na interiérové a exteriérové. Ty venkovní jsou vyrobené s ohledem na nepříznivé vlivy počasí a nízké teploty.
Dlažba na terasu - jaké parametry musí splňovat?
Existují i speciální zátěžové keramické podlahy, které jsou vyrobeny s ohledem na časté přetěžování a uložení těžkých předmětů. Některé zátěžové keramické dlažby jsou tlusté i 2 cm a bez problémů zvládnou i zatíženích osobním automobilem. Proto se často používají například do garáží. Z hlediska povrchové úpravy pak narazíte na dlažbu glazurovanou i slinutou, která je probarvená v celé tloušťce, nejen na povrchu.
Pokud vybíráte novou podlahovou krytinu, zvažte všechny výhody a nevýhody keramických dlažeb. V oblasti stavebních materiálů dnes existuje již mnoho výrobků, které svými vlastnostmi překonávají klasické keramické dlažby, ale vzhledem ke skvělému poměru cena/výkon je keramika stále oblíbenou variantou.
Přečtěte si také články o velkoformátových dlažbách, 3D obkladech nebo vzorované dlažbě.
Diskuse k článku