Nový stavební zákon výstavbu oplocení příliš neusnadní
Plánujete výstavbu plotu kolem domu, nebo třeba oplocení zahrady či chaty? Možná vás zajímá, jaké požadavky z pohledu stavebního zákona platí a jestli se nějak změní s nástupem nového stavebního zákona. Ten by měl být účinný od roku 2023, některé změny však začnou platit už od ledna 2022.
Na stavební úřad v mnoha případech nemusíte
Pokud jste se rozhodli pro stavbu oplocení, musíte zjistit, jestli se vás týká povinnost ohlášení či vyřizování povolení na stavebním úřadě. V mnoha případech můžete plot postavit i bez jakéhokoliv papírování. Podmínky jsou jasně dané – bez povolení můžete legálně postavit plot do výšky maximálně 2 metrů. Chcete-li stavět větší plot, návštěvě úřadu se nevyhnete. Současně musí plot hraničit mezi pozemky soukromých vlastníků. Stavba plotu na hranici veřejných parcel a prostranství včetně chodníků je komplikovanější a nezjednoduší se ani po zahájení účinnosti nového stavebního zákona.
Pro betonování v zimě je hraniční teplotou -5°C
Péče o dřevěné ploty vyžaduje pravidelnost
Plastové ploty jsou bezúdržbovou alternativou dřevěných typů
Plot o silnice nebo chodníku? Potřebujete souhlas úřadu
Stavba oplocení na hranici veřejné parcela vyžaduje souhlas stavebního úřadu. Ten budete potřebovat i v případě, chcete-li realizovat plot mimo zastavěné či zastavitelné území vymezené územním plánem. Dlouho se diskutovalo o tom, jestli s příchodem nového stavebního zákona zůstanou rozdílnosti v různých územních plánech, které mohou upravovat požadovanou podobu plotu. Nakonec se v této věci nic nezměnilo. Proto než se pustíte do stavby oplocení, ověřte si, že vaše plány souzní s požadavky územního plánu v dané oblasti.
S ploty v památkově chráněných zónách je to složitější
Máte nemovitost v památkově chráněné oblasti a chtěli byste si ji oplotit? V takovém případě se bez spolupráce s úřady neobejdete. Pro jistotu si nejprve v katastru nemovitostí zkontrolujte, jestli se vaše parcela opravdu nachází v chráněné oblasti. Pokud ano, plánované stavební úpravy budete muset řešit nejen se stavebním úřadem, ale také s památkáři. Ti vám musí pro oplocení vydat souhlasné stanovisko, případně specifikovat požadavky na velikost, použité materiály apod.
Úřadu musíte hlásit i rozsáhlejší rekonstrukci plotu
Pokud už kolem domu nebo pozemku plot máte, ale chtěli byste jej zmodernizovat, možná se návštěvě stavebního úřadu nevyhnete. Pokud byste totiž chtěli zásadním způsobem změnit vzhled plotu, musíte úpravy hlásit. Platí to zejména v případě, budete-li měnit výšku stávajícího plotu nebo provádět úpravy z hlediska průhlednosti. V některých (zejména městských) oblastech totiž vyhlášky upravují požadovanou míru průhlednosti. Zcela neprůhledné ploty jsou v mnoha místech zapovězené. Jak je to u vás si při rekonstrukci zjistěte před tím, než se pustíte do stavebních úprav.
Dejte si pozor, kde kopete
Některé konstrukce plotů umožňují montáž bez výkopů a betonování, jiné se bez těchto prací neobejdou. Chcete-li základy oplocení zabetonovat do nezámrzné hloubky, pečlivě si ověřte, nevedou-li v daném místě inženýrské sítě. Pokud v místě výkopů inženýrské sítě vedou, budete potřebovat souhlas vlastníka sítě a jeho doporučení k vhodnému postupu, který nenaruší jejich ochranu.
Drobná změna, kterou nový stavební zákon přinese
V oblasti výstavby plotů a oplocení zůstane i s příchodem nového stavebního zákona téměř vše při starám. Jednu drobnou změnu, která vám ušetří pár starostí, přece najdeme. V současnosti totiž musí při rozsáhlejších realizacích plotů připravit pro stavební úřad dokumenty architekt, inženýr nebo jiná autorizovaná osoba. Po novu však může dokumenty připravit přímo majitel oplocení. Přesto je dobré mít po ruce odborníka, který dohlédne na faktickou správnost.
Přečtěte si související články:
Diskuse k článku