Péče o dřevěné ploty vyžaduje pravidelnost
Plot vyznačuje hranice pozemku a může být i estetickým doplňkem domu, k němuž náleží. Aby však i s přibývajícími léty sloužil tak, jak má, je třeba mu věnovat péči. Pravidelnost a důslednost pomáhá, aby dřevěné ploty vypadaly pořád jako nové a bez problémů sloužily účelu, pro který byly pořízeny a postaveny.
Dřevěné ploty jsou i přes výskyt nových materiálů oblíbené a vyhledávané. Vypadají dobře a hodí se jak ke starším stavbám, tak k těm, které splňují přísné nároky moderních trendů. Dřevo je ale materiálem poměrně náchylným ke změnám počasí i k případnému poškození, a tak by pozornost, kterou majitel plotu věnuje, neměla končit pouhou výstavbou.
Dřevěné ploty potřebují pravidelné nátěry
Organická povaha dřeva způsobuje, že reakce na okolní podmínky jsou poměrně znatelné. A to je důvod, proč mají dřevěné ploty kratší životnost než ploty z dalších materiálů. Po prvotním postavení je tak určitě nutné laťky ošetřit impregnací a fungicidními napouštědly proti houbám a plísním, které dokážou dřevěné ploty velmi dobře připravit na všechny okolní výkyvy.
Samotné nátěry se doporučuje provádět v několika tenkých vrstvách, ne pouze v jedné silnější. Obecně je interval nátěrů barev udávaný jednou za 2 až 3 roky, ale souvisí to především s povahou prostředí, kde je dřevěný plot postaven. Lakování probíhá častěji. V nabídce firem jsou také specializované barvy a laky, které obsahují látky dřevo vyživující a podporující jeho odolnost, aby byl dřevěný plot hezký i nepříznivým vlivům odolávající.
Ve stínu dřevěné ploty trpí
Vhodná péče o dřevěné ploty nesouvisí pouze s výběrem příslušných prostředků a s pravidelností prováděných nátěrů, ale také s tím, kde plot stojí či zda jsou laťky seříznuty do špičky či nikoliv. Pokud jsou, pak lépe odtéká voda a neproniká do struktury materiálu.
Dřevěnému plotu také nesvědčí přítomnost vzrostlých stromů a keřů, z nichž se na plot dostávají látky z těchto rostlin, popřípadě hmyz a jiní živočichové. Špatné důsledky má i přítomnost permanentního stínu, co podporuje vznik a výskyt plísní a vlhkosti, což jsou hlavní nepřátelé, s nimiž dřevěné ploty a jejich majitelé bojují.
Kontrola pomáhá předcházet problémům, které dřevěné ploty ničí
I když se na první pohled může zdát, že plot je ve výborném stavu, mohou se na něm nacházet drobné praskliny a poškození, jejichž výskyt může mít nedozírné následky. Proto je vhodné minimálně jednou za čtvrt roku dřevěný plot zkontrolovat, a to nejen očima, ale také dotykem. V případě, že objevíte nesrovnalost, ihned proti ní zakročte. Dřevěné ploty jsou jedny z nejhezčích, ale stojí to trochu námahy a péče.
Průběžná péče pomůže dřevěnému plotu lépe se vyrovnávat s okolními vlivy. Dřevěný plot tak zůstane nejen kvalitní s garantovanou životností, ale také pěkný na pohled, aby mohl být důstojným doplněním vašeho majetku a pozemku.
Diskuse k článku
Lenka Válková