Pro betonování v zimě je hraniční teplotou -5°C
Práce a stavby, při kterých se používá beton, se plánují na takové podmínky, aby beton schnul přiměřeně rychle. Teplo jeho hydrataci urychlí, nízké teploty zase zpomalí tak, že mnohdy ani nevysychá. To je hlavní překážkou pro betonování v zimě. Existují ale materiály, kterým nízké teploty nevadí a můžete se tak do práce pustit kdykoliv bude třeba.
Přečtěte si nový článek o stavebních pracech v zimě
Práci na stavbách do pozdního podzimu nebo naopak brzkého jara umožňuje použití speciálních příměsí. I tak je ale potřeba hlídat venkovní teplotu, aby beton ztuhl a nemrzla voda ve směsi.
Únik tepla a vlhkosti, aneb proč se v zimě nebetonuje
Jsou věci, které se nedají ovlivnit. Počasí proto může měnit plány stavbařů, kteří s jeho rozmary ale musí počítat. Hlavně tedy s tím, že v zimě se většinou nebetonuje kvůli nízkým teplotám, které komplikují hydrataci betonu. Ten neschne a tvoří se praskliny. Proces je výrazně pomalejší už při poklesu k 5°C, jakmile se ještě sníží, tak se prakticky zastavuje. Beton pořádně neztvrdne, což se projeví na jeho odolnosti.
Příčinou je teplota jeho složek. Směs by neměla před uložením dosáhnout hodnoty pod 10°C, na povrchu by měla mít po dobu 72 hodin alespoň 5°C. Největší riziko představují chladné podmínky pro tenké vrstvy betonu, které jsou vyschnutím ohroženy nejvíce.
S nižšími teplotami se tak musí počítat s delší dobou, než dojde k odbednění. I tak jsou ale rizika stále velká, protože přemrzlá struktura betonu není tak silná a odolná jako ta, která prošla standardním procesem schnutí a tuhnutí.
Beton pro použití v zimě obsahuje méně vody
Pokud není zbytí a přeci jen musíte betonovat v zimě, hlídejte pečlivě podmínky, protože ty jsou klíčem k úspěšné nebo také zbytečné práci. Vliv na zdařilost výsledku budou mít tyto faktory: intenzita mrazu, povětrnostní podmínky, vzdušná vlhkost (déšť, mráz, mlha, sníh...), tvar a velikost (objem) betonované konstrukce.
Pokud některý z výrobců slibuje, že umí zastavit hydrataci betonu, pak na něj dávejte pozor - takové tvrzení je mylné. Pozastavením hydratačního procesu navíc dochází ke ztrátě pevnosti a mění se tak jeho třída.
Příměsi zlepší vlastnosti
Pro použití v chladu se mohou do betonové směsi přidávat přídavné složky, jenž zvyšují odolnost. Plastifikátor betonů má ztekucující účinek a kromě případů, kdy se jím snižuje obsah vody, má využití pro zvyšování počáteční i konečné pevnosti, hutnost a hydroizolačních vlastnosti betonu. Zlepšuje čerpatelnost betonové směsi, která si uchovává i při tekuté konzistenci soudržnost bez segregace kameniva a odlučování vody, prodlužuje zpracovatelnost. Plastifikátory umožní snížit obsah vody až o 15%.
Pro práci s betonem při nízkých teplotách se využívá mravenčan - sůl kyseliny mravenčí. Ta urychlí hydrataci betonu tak, že nedojde k zamrznutí vody ve struktuře. Mělo by se ale zabránit úniku tepla, které betonu prospívá, proto musí být beton zajištění a obložený polystyrenem po dobu tří až pěti dnů.
Norma ČSN 73 2400: Provádění betonových konstrukcí
Složení a nakládání s betonem upravuje norma platí pro výrobu, dopravu a kontrolu jakosti betonové směsi z cementu a hutného kameniva
Ochrana betonu před mrazem
Teploty těsně nad nulou sice nejsou ideální, avšak nebrání práci s betonem. Situace, kdy není vhodné se směsí jakkoliv nakládat, nastává v -10°C. Kromě nevyhovujících podmínek pro beton přichází i problém s čerpadlem, u kterého je vysoká pravděpodobnost poškození.
V zimě beton nepolévejte vodou a nevlhčete. Neprospívá to ani nově položenému, ani staršímu a odolnějšímu.
Čerstvě položený betony je vhodné před minusovými teplotami ochránit. Pro tento účel se hodí izolování rohožemi, geotextiliemi nebo polystyrenovými deskami. Konstrukci je také možno zahřívat horkým vzduchem, párou nebo za pomoci elektřiny. Přečtěte si také náš nový článek, ve kterém jsme se zaměřili na všechny stavební práce, které lze vykonávat v zimě a za jakých podmínek.
Co využijete na stavbě v zimě
Zimní tmel: U podobných materiálů hrozí v mrazech praskání a křehkost. Složky přidané ve speciálních produktech určených pro použití za nízkých teplot rychle vytvrzují a netrpí křehkostí ani za těchto podmínek.
Zimní malta: Směs lze zpracovávat asi do -7°C. Využívá se na tenké spáry pro vnitřní i venkovní použití.
Teplo s sebou při odchodu bere i vhodné podmínky pro práci na stavbách. Chvíli si tak dává pauzu budování konstrukcí a krátký odpočinek by to mělo znamenat i pro kutily. V chladném počasí se ani nenatírá - takových činností si ještě do syta užijete s opětovným příchodem slunečních paprsků. Odložit je potřeba i hloubení do země. Půda je mrazem nakypřená a dříve nebo později slehne, čímž dochází k její deformaci.
Pokud teplota klesne pod zmiňovaných 5°C, i tak můžete pokračovat v usilovném budování. Bez obav se můžete věnovat tzv. suchým pracem.
Se stavbou ale není radno spěchat, protože všechno má svůj čas - i u stavebních prací.
Diskuse k článku