Betonový plot vám vydrží desítky let. Jak vybrat ten správný?
Nedílnou součástí každého rodinného domu je oplocení. Kvalitní oplocení zajistí dostatek soukromí, ochrání majetek, zapadne do architektonického konceptu stavby a nevyžaduje zvláštní údržbu. Všechny tyto požadavky splňují moderní montované betonové ploty, které jsou stále vyhledávanější zejména u moderních typů staveb. Na trhu existují různé druhy betonových plotů. Nabízí se tak otázka, jak vybrat ten správný. Pojďme se proto blíže zaměřit na typy betonových plotů, jejich výhody, nevýhody a montážní postup.
Zapomeňte na nevzhledné betonové bednění
Když se řekne betonový plot, spousta z vás si jistě představí nevzhlednou mohutnou masu betonu z období socialismu. Dnes se však betonové ploty vyrábí jinak než v minulém století. Základem realizace plotů jsou betonové panely, které mají přesné rozměry a montují se mezi betonové sloupky skládáním na sebe. Betonové panely mají vyfrézované drážky, díky kterým do sebe skvěle zapadnou.
Při realizaci nového plotu tak máte na výběr z nespočtu různých typů betonových panelů, které se liší nejen velikostí, ale i povrchovou úpravou. Kromě hladkých panelů jsou na trhu k dostání i esteticky hodnotné betonové panely s reliéfem, imitací kamene, raznicovým otiskem a podobně. Betonový plot může mít z obou stran stejný vzhled, stejně tak může být například z jedné strany hladký a z druhů opatřený reliéfem. Kromě betonových plotů v tmavě šedém provedení se na trhu stále častěji objevují i barevné varianty včetně červené nebo žluté. Výsledný vzhled oplocení domu tak snadno přizpůsobíte svému vkusu a sladíte jej s architektonickým stylem domu i okolním prostorem.
Čtěte také: praktické betonový výrobky na zahradu
Betonový plot nevyžaduje zvláštní údržbu
Jednou z hlavních výhod montovaných betonových plotů je jejich bezúdržbovost. Jakmile plot jednou postavíte, máte po starostech. Na rozdíl od klasických dřevěných plotů se ty betonové nemusí natírat ani jinak udržovat, pro čištění můžete použít vysokotlaký čistič. Chcete-li zlepšit vlastnosti betonu a prodloužit jeho životnost, můžete povrch impregnovat.
Když už je zmínka o životnosti, ta je v případě plotů z betonu opravdu velká. Obecně se uvádí kolem 40 let, při pravidelném čištění a impregnaci vám však může vydržet i déle. Montované panely jsou navíc poskládané z jednotlivých segmentů, a tak při lokálním poškození můžete vyměnit jen jeden panel.
Zajímavou alternativou jsou také gabionové ploty
Montáž betonového plotu zvládnete i sami
Pokud se řadíte mezi zručné kutily, můžete se do montáže betonových plotů pustit i svépomocí. Už na začátku je důležité propočítat velikost plotu, rozestupy jednotlivých sloupků a počet panelů, které budete potřebovat. Profesionální dodavatel betonových panelů by vám měl s výběrem pomoci.Na základě dodaných rozměrů by vám také měl sám propočítat, kolik materiálu budete potřebovat.
Realizaci betonových plotů zvládnete i sami.
Výhodou montovaných betonových panelů je minimální zásah do okolního terénu. Pojďme si ve stručnosti popsat montáž v několika krocích:
1. Vykopání otvorů pro betonové sloupky
V první řadě je třeba vykopat otvory pro založení betonových sloupků. Jejich hloubka by měla být 80 cm v závislosti na délce sloupku. Podle šířky panelů je třeba kopat otvory v požadovaných rozestupech, ten bývá obvykle kolem 200 cm.
2. Zabetonování plotového sloupku
Do vykopaného otvoru se vsadí betonový sloupek, pečlivě se vyváží a následně zabetonuje. Před další montáží je důležité, aby beton dokonale vytvrdnul.
3. Montáž betonových desek
Existují dva způsoby montáže. Buď se napevno zabetonují všechny sloupky a do nich se desky vloží, nebo se sloupky betonují postupně. To je častější způsob realizace. V takovém případě se boční strana betonového panelu vyplní lepidlem a zasune se do drážky betonového sloupku. Takovým způsobem se namontuje několik desek na sebe.
4. Zakotvení bočního sloupku
Jakmile jsou všechny panely na sobě namontované a zafixované lepidle, přidává se z boční strany průběžný betonový sloupek, který se ke konstrukci také fixuje lepidlem. Ten se umístí do vykopané jámy a zabetonuje. Dále se pokračuje stejným způsobem. Plot se následně zakončuje speciálními ukončovacími sloupky, které z boční strany už nemají drážky pro vložení dalších panelů.
Pokud plánujete výstavbu nového plotu, rozhodně si přečtěte i další související články:
Diskuse k článku