Jaký posypový materiál použít v zimě na chodníky a cesty
Se sněhem a ledem musí každou zimu bojovat nejen silničáři, ale také majitelé domů a bytů, kteří chtějí zajistit bezpečný pohyb po jejich chodnících a příjezdových cestách. I letos tak vyvstává otázka, jaký posypový materiál pro údržbu cest a chodníků použít. Sáhnout po klasické posypové soli, štěrku, písku, nebo jiném materiálu? Na přednosti jednotlivých druhů zimních posypů se zaměříme na následujících řádcích.
Použití posypů může upravovat vyhláška
Než se pustíte do sypání chodníků a cest, zjistěte si, neplatí-li ve vaší obci nějaké omezení pro posypy komunikací. Obecní vyhláška totiž může používání posypů upravovat a konkrétní typy zakazovat. V některých městech nebo městských částech se například nesmí používat klasická posypová sůl, jinde je zakázáno sypat popelem. Negativní dopady posypových solí jsou obecně známé, a tak se je snaží některé obce eliminovat. Za nedodržení zákazu posypu solí můžete dostat i pokutu.
Údržba chodníků a cest – možnosti posypu
Výběr vhodného posypového materiálu je už několik let palčivou otázkou. Problematika posypů se řeší na celorepublikové úrovni, protože údržby komunikací a cest jsou nákladné a vzhledem k rozsahu používání by neměly příliš poškozovat životní prostředí. Výběr posypového materiálu by však měli řešit i majitelé domů. Při správné volbě bude sypání účinné, cenově dostupné a šetrné.
Posypová sůl
Jedním z klasických typů posypových materiálů je posypová sůl. Jedná se o chemicky vyráběnou látku, která má schopnost rozpouštět led a sníh a zabraňovat tak namrzání chodníků nebo cest. I když je cenově dostupná a vcelku účinná, pojí se s ní řada rizik a nevýhod. Na ty se podrobněji zaměříme v pokračování článku.
Popel
Pokud doma topíte dřevem, vzniklý popel můžete využít pro posypávání chodníků. Popel zajistí zdrsnění povrchu a zabrání riziku uklouznutí. Pozor – v mnoha obcích a městských částech je sypání komunikací popelem zakázáno. Popel se také považuje za neekologický materiál, který znečišťuje okolí a jehož následné odklízení je pracné. Problém sypání popelem souvisí také se znečišťováním obuvi. Částečky popela na botě často ulpí, a pak si je odnesete domů.
Písek a štěrk
Obecně se doporučuje sypat chodníky a komunikace štěrkem nebo hrubým pískem. Také používání velmi jemného písku může být zakázáno vyhláškou. Písek a štěrk zajistí dobrou ochranu před uklouznutím, při sněžení však tyto materiály nejsou příliš účinné. Jakmile zasněží, jejich funkce se vytratí. Proto se doporučuje používat písek a štěrk až ve chvíli, kdy sníh přestane padat. Jakmile se oteplí a zima se bude chýlit ke konci, písek či štěrk snadno zametete a budete je moct používat i příští rok.
Jemný štěrk či písek pořídíte u prodejce sypkých stavebních hmot
Keramický zimní posyp
Zajímavou alternativou pro sypání chodníků a cest je použití ekologického zimního posypu vyrobeného z keramické drti. Takový materiál neznečišťuje životní prostředí, snadno se aplikuje a uklízí. Je skvělou volbou všude tam, kde je z různých důvodů solení či sypání písku nemožné nebo nevhodné. Nevýhodou keramického zimního posypu je jeho vyšší cena.
Venkovní vytápění chodníků – nákladná alternativa, která funguje
Problém se sněhovou pokrývkou na chodnících, parkovacích plochách nebo příjezdových cestách můžete vyřešit také montáží venkovního vytápění. Takové řešení není nejlevnější, zajistí však spolehlivou ochranu před námrazou i sněhem. Aby systém vytápění chodníků a cest dobře fungoval, musíte jej zkombinovat s vhodným systémem regulace a s čidly, která budou indikovat teplotu i vlhkost.
V pokračování článku se zaměříme na hlavní výhody a nevýhody posypových solí.
VÝHODY A NEVÝHODY POSYPOVÉ SOLI
Čtěte také:
Diskuse k článku