Elektrický zavařovací hrnec usnadní domácí zavařování
V minulosti jsme se problematice zavařování potravin už mnohokrát věnovali. Popsali jsme si způsoby, jak zavařovat v troubě, myčce i mikrovlnné troubě. Nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem je samozřejmě zavařování v hrnci. Chcete-li si konzervaci potravin co nejvíce usnadnit, investujte do elektrického zavařovacího hrnce, který udělá většinu práce za vás. Přečtěte si, jak takový hrnec funguje a podle čeho jej vybírat.
Kdy se vyplatí investovat do elektrického zavařovacího hrnce
S trochou šikovnosti zvládnete zavařování potravin i bez zavařovacího hrnec. Pokud ale zavařujete v průběhu roku hned několikrát a ve větším počtu zavařovacích sklenic, nad investici do moderního elektrického hrnce rozhodně popřemýšlejte. Takový přístroj vám usnadní proces zavařování, protože nebudete muset hlídat teplotu vody ani dobu varu. Pořídíte-li kvalitní hrnec, vydrží vám mnoho let. Vzhledem ke svým rozměrům pro něj ale budete ve svém bytě či rodinném domě najít vhodné místo.
Elektrický zavařovací hrnec vybírejte podle objemu
Jedním z důležitých parametrů při výběru nového elektrického zavařovacího hrnce je jeho objem. Nejčastěji se setkáte s hrnci o objemu 27 litrů, do kterých se v jedné várce vejde až 22 klasických „sedmičkových“ zavařovacích sklenic. Pokud hledáte přístroj, který při skladování nezabere příliš místa, a současně nepotřebujete zavařovat velké množství sklenic, zvažte možnost nákupu hrnce o polovičním objemu. Těch je však na trhu podstatně méně.
Čím větší výkon, tím efektivnější proces zavařování
Elektrické zavařovací hrnce se liší také podle svého výkonu. Samozřejmě platí, že čím vyšší výkon bude hrnec mít, tím rychleji ohřeje vodu na požadovanou teplotu, a tak bude proces zavařování svižnější a efektivnější. Počítejte však s tím, že s narůstajícím výkonem roste i spotřeba elektrické energie. Obecně lze doporučit hrnce o výkonu 1800 W a více.
Hrnce a odšťavňovače na plotnu poszatupně vytlačují ty elektrické.
Hrnce na zavařování se vyrábí smaltované i nerezové
Podle materiálu, ze kterého jsou zavařovací hrnce vyrobené, je můžeme rozdělit na smaltované a nerezové. Smaltované hrnce bývají zpravidla levnější, snadno se obsluhují a udržují. Z hlediska údržby jsou na tom nerezové elektrické zavařovací hrnce o poznání lépe. Jsou odolnější a snesou i hrubší zacházení. Nerezový povrch obvykle vydrží déle a jen tak se nepoškodí. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady.
Ochrana na prvním místě
Vzhledem k tomu, že zavařovací hrnce pracují s horkou vodou, měly by být konstrukčně doplněny o různé bezpečnostní prvky. Musí být těžké a stabilní, aby nehrozilo riziko jejich převrhnutí. Většina elektrických zavařovacích hrnců je vybavena několika pojistkami. Standardem je ochranná pojistka proti zapnutí nasucho. Důležitým bezpečnostním prvkem je pak ochrana proti vyvaření vody, kdy se při nízké hladině vody zařízení vypne.
Pokud si pořídíte zavařovací hrnec s výpustným ventilem pro snazší vylévání vody, prohlédněte si, v jaké části je umístěn. Měl se nacházet co nejblíže dnu hrnce, aby umožnil bezproblémové vypuštění celého obsahu. Hrnce, které mají výpustné ventily umístěné výše, se musí při manipulaci naklánět, což je nepraktické, navíc se zvyšuje riziko popálení.
Jakými funkcemi jsou elektrické zavařovací hrnce vybaveny
Moderní elektrické hrnce na zavařování jsou vybavené řadou funkcí, které vám celý proces konzervace potravin výrazně usnadní. Všechny jsou vybaveny termostatem s regulací, pomocí kterého nastavíte požadovanou teplotu vody. Hrnce disponují i funkcí udržení teploty bez dalšího zásahu uživatele, takže bude teplota zavařování po celou dobu konstantní.
Některé modely jsou vybaveny displejem ukazujícím aktuální teplotu vody. Práci vám usnadní také hrnce s časovačem, které se po nastavené době samy vypnou. Zajímavou funkcí je i odložený start, který umožňuje zapnutí přístroje v předem nastavenou dobu. Snadno nastavíte hrnec tak, aby se zapnul ve chvíli, kdy je tarif elektřiny nízký.
Zaujal vás elektrický zavařovací hrnec, nebo zůstanete u alternativních postupů zavařování? Přečtěte si další články o zavařování, které jsme pro vás v minulosti připravili:
Diskuse k článku