Sterilizace víček a lahví je pro úspěšné zavařování zásadní
S přibývajícím množstvím sezónního ovoce roste i zájem o zavařování. Články, ve kterých jsme se zaměřili na způsob zavařování v troubě či myčce, sklidily velký úspěch. Stále častěji nám do redakce přichází dotazy, které se týkají samotné sterilizace víček a lahví. Pojďme se společně podívat na to, jak připravit zavařovací sklenice i víčka, aby v nich potraviny dlouho vydržely a nezačaly se kazit.
Proč je sterilizace sklenic i víček důležitá
Potraviny (ovoce, zeleninu, maso, houby…) zavařujeme proto, aby nám dlouho vydržely a mohli jsme je konzumovat i za několik měsíců. Pokud bychom chtěli zavařované potraviny v krátké době zkonzumovat, není sterilizace zas až tak důležitá. Pro dlouhodobou výdrž potravin má ale zásadní význam.
Sterilizace je proces, během kterého odstraníme veškeré bakterie ve sklenicích. Ty by se mohly způsobit kontaminaci potravin. Důvod, proč je sterilizace sklenic i víček důležitá, je jednoduchý. Pokud sklenici nesterilizujete, začne se potravina brzy kazit, zplesniví a rozhodně nevydrží řadu měsíců, na rozdíl od zavařování ve vyvařených sklenicích. Zavařovací sklenice, těsnění a víčka musí být při zavařování suchá, čistá, musí skvěle těsnit.
Jak připravit sklenice na zavařování
Samotný proces sterilizace je snadný a zabere několik minut. I když přináší před zavařováním několik kroků navíc, rozhodně se vyplatí. Než se pustíte do samotné sterilizace, sklenice i víčka důkladně omyjte, především v případě, že už byly v minulosti použité. Odstraňte viditelné nečistoty a pomocí saponátu sklenice odmastěte. Sklenice dobře omyjte především v místech kolem závitu a uzávěru, kde se nečistoty udržují nejčastěji. Nezapomínejte na gumová těsnění a vnitřní prostor víček, kde se bakterie také často množí a podporují vznik plísní.
Zavařené potraviny vám vydržíte měsíce. Pokud je ovšem dříve nesníte.
Sterilizace sklenic v hrnci
Nyní, když mátezav zavařovací sklenice vyčištěné, můžete se pustit do samotné sterilizace. Jednou z možností je provést sterilizaci zavařovacích sklenic v hrnci. Napusťte hluboký hrnec vodou a postavte do něj sklenice dnem vzhůru. Do hrnce vložte i omytá víčka. Přesuňte na sporák a přiveďte k varu. Vařte 10 až 15 minut, voda musí probublávat. Vysoká teplota úspěšně zničí všechny bakterie. Poté opatrně sklenice vytáhněte a před plněním potravinami vysušte. Ovoce, zeleninu a jiné pokrmy k zavaření plňte do teplých sklenic.
Sterilizace sklenic v troubě
Další možností je provést sterilizaci zavařovacích sklenic v troubě. Tato metoda má jednu velkou výhodu – sklenice budou po vytažení z trouby suché a připravené k plnění. Pokud sterilizujete ve vodě, musíte sklenice vysušit, utíráním a saháním do vnitřního prostoru sklenic je ale můžeme opět kontaminovat. Použití trouby je tak sterilnějším řešením. A jak postupovat? Do hlubokého plechu napusťte cca 2 cm vody a položte do ní sklenice i s víčky. Nastavte teplotu 100 °C a sterilizujte přibližně 10 minut. Po vytažení sklenic z trouby je můžete ihned plnit potravinami.
Když už víte, jak zavařovací sklenice sterilizovat, pusťte se do samotného zavařování. Přečtěte si také naše zavařovací návody, kterým jsme se věnovali už v minulosti:
Diskuse k článku