Zavařování v myčce na nádobí je rychlé a jednoduché
Pokud máte k dispozici větší množství ovoce nebo zeleniny, určitě vás už napadla možnost zavařování. Právě teď je ideální doba na přípravu kompotů, džemů nebo marmelád. Pokud zrovna nemáte po ruce velký zavařovací hrnec, můžete vyzkoušet alternativní postupy. V minulosti jsme se už věnovali metodě zavařování v troubě i zavařování v mikrovlnce. Dnes se zaměříme na zavařování v myčce na nádobí, které je rychlé a snadné, úspěch je téměř zaručen.
Myčka dobře poslouží nejen při mytí nádobí
Máte doma myčku? A napadlo vás využít ji ještě k něčemu jinému, než jenom k mytí nádobí? I když se to na první pohled nemusí zdát, myčka na nádobí je ideálním zařízením pro zavařování. Dokáže totiž udržet relativně vysokou teplotu po dostatečně dlouhou dobu, takže se zavařovací sklenice dokáží bez problémů sterilizovat. Někteří lidé mají se zavařováním v myčce problém, protože se nedokážou přenést přes to, že by měli jíst pokrm zhotovený v místech, kde bývá špína.
Je ale třeba si uvědomit, že myčka je čistým prostorem, který je při každém použití dezinfikován za pomocí horké vody a saponátu. Z čistoty během zavařování v myčce tak nemusíte mít žádné obavy. Použití je přitom velmi jednoduché. Stačí vložit zavařovací sklenice do vnitřního prostoru zařízení, nastavit správný program a zapnout.
Při zavařování v myčce nepoužívejte čisticí prostředek
Zavařování v myčce není složité, jen je potřeba dodržet základní pravidla. Jedním z nich je nepoužívání čisticích tablet nebo jiných čisticích prostředků. Ani není proč! Jediné, co při zavařování potřebujete, je vysoká teplota. Pokud se pustíte do zavařování v myčce, nevkládejte do ní současně špinavé nádobí. Jeden celý program věnujte jen zavařování a ničemu jinému.
Při zavařování na mycí a lešticí prostředky zapomeňte.
Zavařování v myčce je podobné jako zavařování v hrnci
Pokud jste byli zvyklí zavařovat ovoce či zeleninu v zavařovacím hrnci, použití myčky vás nijak nerozhází. Samotný postup přípravy zavařovaných potravin, plnění sklenic či víčkování totiž zůstává beze změny. Jakmile budete mít sklenice připravené, opatrně je naskládejte sklenici vedle sklenice do myčky. Zavařovací sklenice musí stát, což může být u některých typů myček komplikované. Zavařovací sklenice ale nikdy nepokládejte naležato a najděte rovný povrch, na kterém budou stabilně stát. Pro zavařování můžete použít spodní i horní patro myčky. Větší sklenice dejte dospodu. Pozor si dejte také na to, aby se vzájemně nedotýkaly. Ideální rozestup mezi jednotlivými sklenicemi je 5 cm. Zajímavou alternativou je také zavařování v mikrovlnce, o kterém jsme pro vás sepsali samostatný článek.
Než začnete se zavařováním, vyskládejte nádobí.
Nastavte program na dlouhou dobu a vysokou teplotu
Jakmile zavařovací sklenice do myčky naskládáte, stačí jen nastavit správný program a myčku zapnout. Při zavařování v myčce je právě výběr vhodného programu tím nejdůležitějším krokem. Prostudujte si manuál a zjistěte si, který z nabízených programů myje při nejvyšších teplotách. Pro zavaření je potřebná teplota ideálně 70 až 80 °C, dnešní moderní myčky této teploty u vybraných programů bez problémů dosahují. Důležitá je také délka programu.
Pokud zvolíte nejdelší program, budete mít jistotu kvalitní sterilizace. Pro účely zavařování se obvykle nejvíce hodí programy pro mytí hrnců. Spusťte myčku a nechte běžet celý program včetně oplachu a sušení, které je rovněž zdrojem vysoké teploty. Jakmile mycí program skončí, ovoce, zelenina a jiné potraviny budou dokonale zavařené a vydrží vám ve spíži dlouhou dobu.
Pokud se chcete o možnostech a způsobech zavařování dozvědět více, přečtěte si i další tematicky zaměřené články:
Diskuse k článku