5 tipů pro úspěšné zavařování v troubě
Zavařovací sezóna je v plném proudu a mnozí z vás jistě řeší, jaký postup zvolit, aby byl výsledek co nejlepší. Někteří nedají dopustit na zavařování v hrnci, jiní zkouší zavařovat ovoce a zeleninu v myčce, další se přiklání k pohodlnému zavařování v troubě. A právě na tento způsob zavařování se zaměříme podrobněji. Přinášíme vám 5 tipů, díky kterým budete při zavařování v troubě vždy stoprocentně úspěšní.
1. Zavařovací sklenice pečlivě sterilizujte
Mnozí se potýkají s problémem nadouvání víček nebo brzkým kažení potravin. Na vině může být nedostatečná teplota, častěji však problém souvisí se špatnou sterilizací. Týká se to nejen postupu zavařování v troubě, ale také hrnci nebo myčce.
Před každým zavařením je nutné sklenice pečlivě vyčistit a sterilizovat. Můžete je buď vypláchnout horkou vodou, nebo na pár minut vložit do rozpálené trouby. Při mokrém čištění nevysušujte sklenice utěrkou – mohli byste je opět kontaminovat. Raději je nechejte okapat a oschnout na vzduchu. Kromě sklenic je potřeba sterilizovat i víčka a těsnění. U nich je vhodnější použít horkou vodu, vysoké teploty v troubě mohou vést k degradaci materiálu. Vždy používejte nová víčka, zajistíte tak maximální přilnavost a těsnost.
Pět tipů, jak i malou kuchyni proměnit ve velké kuchařské zázemí
Multifunkční hrnec nepřináší nic nového, ušetří ale spoustu místa
2. Troubu předehřejte a neuspěchejte vložení sklenic
Zavařování se neobejde bez experimentování. Každá trouba hřeje jinak a optimální doba zavařování se liší kus od kusy. Proto je dobré na první várce vše odladit a vychytat nejvhodnější postup. Aby zavařování v troubě bylo konzistentní, nastavujte při zavařování vždy stejnou teplotu. A to hlavní – sklenice do trouby vložte až potom, co bude trouba perfektně vyhřátá na požadovanou teplotu. Snadněji se vám bude počítat doba zavařování, protože nebudete muset přičítat čas související s nahříváním. Čím rychleji se potraviny prohřejí, tím lépe.
3. Využijte speciální program pro zavařování
Zavařovat lze v horkovzdušné, elektrické, plynové i parní troubě. Každý model však zavařuje trochu jinak, což souvisí s distribucí tepla i schopností držet nastavenou teplotu. Moderní trouby jsou pro zavařování potravin uzpůsobené a často disponují speciálním programem. Pokud troubu s programem pro zavařování máte, rozhodně jej používejte. Ve většině případů stačí, když zvolíte typ potravin, vše další vyřeší trouba za vás. Po dokončení procesu zavařování se sama vypne a výsledek bude dokonalý.
4. Při zavařování jedné dávky používejte stejně velké sklenice
Výhodou zavařování v troubě je možnost vložení většího počtu sklenic najednou. Menší sklenice se zavařují podstatně kratší dobu než ty velké, proto je vhodné v jedné dávce zavařovat jen sklenice o stejném objemu. Současně by se neměly vzájemně dotýkat a uvnitř trouby by měly být umístěné ve středu, aby nebyly v bezprostřední blízkosti horního ani spodního topného tělesa.
5. Sklenice položte na hlubší plech zalitý vodou
Pro urychlení procesu zavařování a ochranu sklenic před horkým suchým vzduchem doporučujeme jejich umístění na hluboký plech. Nalijte na něj vodu ve vrstvě přibližně 2 cm. Voda se v průběhu zavařování bude odpařovat a zabrání praskání gumiček i víček. Částečné ponoření sklenic simuluje vlhké prostředí v zavařovacím hrnci. Máte-li parní troubu, při zavařování program vaření v páře využijte. V takovém případě sklenice na plech umísťovat nemusíte, vlhkost bude díky výparníku zajištěna v celém vnitřním prostoru trouby.
Přejeme vám hodně úspěchů při zavařování! Přečtěte si i další související články, které jsme pro vás už dříve připravili:
Diskuse k článku