Domácí ponk do dílny – návod na výrobu pracovního stolu, který vydrží věčnost
Domácí dílna se bez ponku neobejde. Při jejím zařizování máte dvě možnosti – buď si pořídíte průmyslově vyráběný ponk, nebo si vyrobíte svůj vlastní. Rozhodli jsme se pro vás sepsat stručný návod, jak si vyrobit ponk ze dřeva. Popíšeme výrobní postup krok za krokem a upozorníme na hlavní chyby, které se při vybavení domácí dílny dělají nejčastěji.
Ponk musí mít správné rozměry
Spousta kutilů si do své domácí dílny umístí starý kancelářský stůl. Ten se ale pro tyto účely rozhodně nehodí. Ponk musí být dostatečně pevný a rozměrný. Pokud si budete vyrábět vlastní dřevěný ponk, nepodceňujte jeho velikost. Nejdůležitější jsou samozřejmě rozměry pracovní desky, které by měly být alespoň 200 cm na délku a 70 cm na šířku. Tloušťka desky pak musí být alespoň 4 cm.
Pracovní desce budete dávat zabrat – bušit do ní kladivem, umisťovat těžké ostré předměty a podobně. Z toho důvodu musí být deska pro ponk vyrobena z kvalitního masivního dřeva. Nejvhodnější je dřevo bukové nebo dubové, které odolá i náročnému mechanickému zatížení. Do horní pracovní desky investujte a nechejte si ji uřezat na míru u truhláře. Bude pevná, dobře povrchově ošetřená, opracovaná a především rovná. Důležitá je také výška pracovní desky, která se pohybuje ideálně mezi 75 až 95 cm. Vždy záleží na tom, co chcete na ponku dělat, jak jste vysocí a budete-li při práci stát nebo sedět.
Dřevěný ponk – rám ze dřeva i z kovu
Pokud si budete vyrábět dřevěný ponk do své domácí dílny, nemusí to nutně znamenat, že ze dřeva bude i nosný rám. Pokud máte možnost nechat si svařit pevný železný rám, ponk bude opravdu bytelný. Ne každý takové možnosti má, proto se často přistupuje ke stavbě kompletního dřevěného ponku.
Rám ze dřeva se skládá ze samostatných nohou, které musí být také z masivu. Ideální šířka hranolů je 10x10 cm, takový dílenský stůl bude opravdu pevný. Samotné umístění nohou k desce ale rozhodně nestačí. Pracovní deska musí být opřena ne o nohy, ale o nosné trámy. Vyrobte proto samostatnou nosnou konstrukci s fixovacími prkny, pro větší pevnost můžete pravé úhly spojit pomocí kovových plechů. Pracovní desku na dřevěnou konstrukci přilepte lepidlem na dřevo a přišroubujte vruty.
Přečtěte si také, jak vybrat vysavač do dílny
Svěrák nesmí na žádném ponku chybět
Jednou z důležitých částí ponku je pevně přimontovaný svěrák, který umožňuje jednoduché uchycení různých předmětů a jejich snadné opracování. Na trhu jsou k dispozici svěráky různých velikostí a jakostí, výběr záleží jen na vás. Uvědomte si však, že svěrák musí být opravdu bytelný, musí mít pevný stisk a nesmí se hýbat. Vzhledem k tomu, že jde o důležitou součást ponku, nedoporučujeme na něm šetřit. Svěrák je těžký a při správném přišroubování k ponku se ani nehne.
Prostor pro doplňky
Pokud váš ponk stojí a máte na něm namontovaný i svěrák, můžete se pustit do ladění detailů. Poblíž ponku byste měli mít při ruce nejpoužívanější nářadí. Ponk proto můžete doplnit i o opěrnou stěnu, do které natlučete háčky, poličky a další pomůcky pro umístění nářadí a materiálu. Ponk můžete také doplnit i policí a v dolní části namontovat i několik šuplíků.
I takhle může vypadat prostor na nářadí.
Výsledná podoba ponku je jen na vás. Před zahájením jeho stavby si ale celou konstrukci důkladně promyslete a narýsujete. Pořiďte si potřebný materiál a horní desku pracovního stolu si nechejte nařezat na míru. Pokud si při výrobě dáte záležet, bytelný ponk z masivu vám vydrží desítky let.
Diskuse k článku