Jak brousit betonovou podlahu
Chystáte rekonstrukci podlahy v koupelně, garáži či v jiném obytném prostoru? Pak budete muset s velkou pravděpodobností provést před pokládkou vrchní podlahové krytiny broušení betonu. Často se na nás obracíte s dotazem, jak brousit betonovou podlahu. Rozhodli jsme se proto sepsat v několika krocích základní postup broušení betonu. Základem je kvalitní dílenské vybavení. Bez dostatečně výkonné brusky na broušení betonu toho totiž moc nezmůžete.
Broušení betonu – výkonná bruska je základem
Než se pustíte do broušení betonové podlahy, připravte si kvalitní zázemí pro práci. Nejdůležitější pomůckou pro vás bude samozřejmě bruska na beton. Na trhu narazíte na sanační brusky a frézky, které jsou přímo určené pro broušení betonových podlah a jiných povrchů. Sanační brusky jsou zkonstruované podobně jako ty úhlové, mají výkonný motor a hrncové diamantové kotouče.
Na trhu narazíte na cenově dostupné hobby sanační brusky, které jsou dostatečné pro broušení menších podlah, například v bytové koupelně. Pokud potřebujete přebrousit velkou místnost, například garáž či obývací pokoj, pak si z půjčovny nářadí vypůjčte profesionální sanační brusku, kterou můžete používat i ve stoje a se kterou zvládnete broušení betonové podlahy bez větších problémů.
Bez průmyslového vysavače se do broušení nepouštějte
Je důležité si uvědomit, že při broušení betonu vzniká velké množství prachu. Proto mějte po ruce kvalitní průmyslový vysavač, se kterým budete veškerý odpad vznikající z broušení postupně vysávat. Některé sanační brusky umožňují také přímé napojení na odsávání vzduchu, takže se betonový prach odsává už v průběhu broušení betonu. Používejte při broušení také vhodné ochranné pomůcky a chraňte si oči, nos i ústa.
Co všechno můžete se sanační bruskou brousit
Pokud se rozhodnete pro pořízení sanační brusky, kromě broušení betonu ji využijete také k broušení asfaltu, lepidla na obkladech a dlažbách, cementové podlahy, ale také různých nátěrů. Sanační bruska se stane vaším pomocníkem a využijete ji nejen při broušení betonové podlahy. Nezapomeňte však na výběr vhodného kotouče, na který se zaměříme v pokračování našeho článku.
Přečtěte si, jak opravit betonovou podlahu
Broušení betonové podlahy ve 3 krocích
Máte-li k dispozici kvalitní nářadí, můžete se pustit do samotného broušení betonové podlahy. To se sestává ze 3 kroků:
1. Úklid a odstranění velkých překážek
Než se pustíte do broušení betonové podlahy, musíte si udělat kolem sebe dostatek volného prostoru. V místnosti by už kvůli prašnosti nemělo být vůbec nic. Nezapomeňte také na odstranění nečistot a překážek na podlaze. Vysekejte původní dlažbu či jinou povrchovou krytinu, odstraňte silné vrstvy zbytků od lepidel a tmelů. Čím rovnější bude betonová podlaha, tím bude proces broušení snazší.
2. Broušení podlahy krouživými pohyby
Jakmile budete mít podlahu připravenou, pusťte se do samotného broušení. Na sanační brusku připojte hadici průmyslového vysavače a od rohu místnosti začněte s broušením betonu. Postupujte při tom pečlivě a trpělivě, s bruskou dělejte krouživé pohyby. Beton se bude postupně odebírat a podlaha vyrovnávat. Dejte si pozor, abyste po celé ploše odebírali beton rovnoměrně. Na brusku netlačte, měla by beton postupně zbrušovat svou vlastní vahou.
3. Odsávání zbylých nečistot
Po broušení betonové podlahy proveďte pomocí průmyslového vysavače odsátí zbytků betonového prachu a nečistot. Místnost vyvětrejte a zkontrolujte kvalitu práce. Pokud se vám broušení úspěšně podařilo, je betonová podlaha připravena pro pokládku nové podlahy nebo pro přímý nátěr.
Broušení betonové podlahy není nic náročného, ovšem jen když máte po ruce kvalitní vybavení. Kromě brusky budete potřebovat i brusné kotouče. A právě na jejich výběr se zaměříme v pokračování článku.
VÝBĚR BRUSNÉHO KOTOUČE PRO BROUŠENÍ BETONU
Další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku