Domy v zemi jsou energeticky úsporné. Ušetříte tisíce za topení
Domy v zemi nejsou žádnou novinkou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tento poněkud nevšední směr architektury a stylu bydlení se rozvinul v 70. letech v Americe jako reakce na tehdejší energetickou krizi. Domy v zemi vám ušetří peníze nejen v zimě za vytápění, ale také v létě za klimatizaci. Navíc ušetříte i za pozemek. A jak vůbec bydlení pod zemí funguje?
Na jakém principu fungují domy v zemi a proč ušetříte
Domy v zemi nejsou jenom energeticky výhodné, ale také šetrné k přírodě a okolnímu životnímu prostředí. Zem totiž plní funkci skvělé a de facto nejpřirozenější izolace domu. Zem dobře udržuje teplo, přičemž už 2 metry pod zemí je teplota i za změny ročního období a velkých výkyvů tepla stálá. Zemina tak stabilizuje teplo v domě. Ze začátku má země kolem domu asi 10°C, po několika letech se teplota ustálí až na 15°C.
Díky domu v zemi ušetříte v zimním období za topení, jelikož skvělá izolace domu zkracuje topnou sezónu až o zhruba 50 dnů než je tomu u nadzemních staveb. Rozdíl teploty mezi interiérem a exteriérem není totiž tak velký. A jak by měl být dům v zemi koncipovaný, abyste co nejvíce ušetřili?
Čtěte: Ochlazování místností pomocí stropního chlazení
Bydlení pod zemí vyžaduje okna na jih
Zadní stěna domu by měla být co nejvíce skryta pod zemí, stejně tak i boční stěny domu a jeho střecha. Jižní strana domu by naopak měla být odkryta a co nejvíce prosklená. Jen tak může dům čerpat sluneční energii, navíc jižně orientovaná okna šetří náklady na topení. V domě nevniká průvan, který v běžných domech zvyšuje tepelné ztráty, protože všechna okna jsou pouze na jedné straně. Díky bydlení pod zemí dokáží majitelé domu ušetřit až 80% nákladů na vytápění v zimě. Naopak v létě funguje takto koncipovaný dům jako skvělá klimatizace.
Jak ekologicky izolovat dům?
Domy v zemi a jejich výhody
- Ušetříte za vytápění v zimě i klimatizaci v létě.
- S domem v zemi můžete ušetřit i za pozemek, protože dům lze postavit i na ne příliš vhodných místech pro stavění běžných domů (svahy, špatně přístupná místa).
- Zahradu můžete mít přímo na střeše domu.
- Nemusíte řešit venkovní fasádu a zateplení.
- Na domě v zemi není prakticky potřeba cokoli zvenku opravovat.
- Bydlení pod zemí je šetrné k přírodě a životnímu prostředí.
- Jsou skvěle zvukově izolované.
- Vyznačují se vysokou odolností vůči požáru.
- Majitelé se v domě cítí bezpečněji, a to díky omezené možnosti vloupání.
Kromě rozsáhlých výhod mají domy v zemi také nějaké ty nevýhody a rizika. Ne vše totiž může být tak růžové a ideální. A jaké nevýhody na anás mohou u domu v zemi číhat?
Domy v zemi a možná rizika
- Ne každý si lehce zvykne na bydlení pod zemí.
- Počáteční cena je dražší než u obvyklých staveb.
- Projekt domu v zemi může být také dražší než u běžného domu.
- U domu v zemi je nutná kvalitní izolace.
Bydlení pod zemí a běžné chyby při realizaci
Při projektování domů v zemi je potřeba dbát na to, aby byl dům dobře koncipovaný. Příkladem jsou okna na jih, o kterých jsme psali výše. Častým problémem je špatná izolace domu. Je potřeba, aby na sebe svislé a vodorovné izolace správně navazovaly a aby jednotlivé vrstvy nepropouštěly vodu. Izolace se také nesmí dávat na vnitřní stěny, jelikož může dojít k promrzání zdi a k jejímu praskání.
Diskuse k článku