Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné architekty, kteří zanechali významný otisk u nás i ve světě, je Eva Jiřičná. Pochází ze Zlína a jako architektka je aktivní zejména v Londýně a v Praze. Má dva vlastní architektonické ateliéry a podílela se na návrzích mnoha světoznámých staveb. Pojďme se proto blíže zaměřit na život a architektonickou tvorbu Evy Jiřičné a představme si její známé i méně známe stavby.
Eva Jiřičná – dcera architekta, který pracoval pro Baťu
Eva Jiřičná letos oslavila již 80. narozeniny a během svého života navrhla řadu významných budov, o kterých se mluví po celém světě. Narodila se ve Zlíně jako dcera architekta, který pracoval pro Tomáše Baťu. Ve 4 letech se s rodiči odstěhovala do Prahy, kde později vystudovala obor architektury na ČVUT. Následně studovala AVU v ateliéru známého architekta Jaroslava Fragnera.
Eva Jiřičná odjela v roce 1968 na stáž do Londýna a po srpnové okupaci se již nemohla vrátit. Svou kariéru významné architektky tak zahájila právě v Londýně, kde projektovala přístav v Brightonu a následně spolupracovala s architektem Richardem Rogersem. Právě v Londýně si později založila vlastní architektonické studio a v roce 1999 druhé studio v Praze. Oba ateliéry provozuje dodnes. Eva Jiřičná však není jen architektkou, od roku 1997 je profesorkou a vedoucí ateliéru na VŠUP v Praze. Je také členkou londýnské instituce Royal Academy of Arts. V roce 2011 obdržela čestný doktorát UTB ve Zlíně a nyní čerstvě 4. dubna obdržela Cenu města Zlína za celoživotní dílo v oboru architektury.
Co spojuje tvorbu Evy Jiřičné
Návrhy Evy Jiřičné obvykle spojuje precizní práce s materiálem, kombinace skla a kovu a jemné čisté linie. Stavby architekty jsou moderní a získaly si oblibu u nás i ve světě. Mezi časté prvky, které ve svých návrzích využívá, jsou skleněná schodiště, napínací lana či inovativní práce se světlem. Sama architektka přiznává, že ji světlo uvnitř objektů fascinuje a hledá způsoby, jak jej dostat do prostorů. Také prosto často pracuje se sklem a ocelí.
Oranžerie na Pražském hradě, zdroj: Wikimedia Commons
Luxusní hotely, butiky i restaurace
Během své kariéry se Eva Jiřičná podílela na návrzích mnoha staveb. Navrhla veřejné i soukromé stavby, obytné domy, maloobchodní budovy i mosty. V minulosti pracovala pro mnoho světoznámých značek, zmiňme například Hugo Boss či Kenzo. Její rukopis najdeme také na mostech, luxusních hotelech, buticích či restauracích. Pojďme připomenout alespoň některé významné stavby u nás a ve světě.
Stavby Evy Jiřičné v ČR
I v České republice najdeme celou řadu projektů, na kterých se tato architektka podílela. Zmiňme například brněnskou lávku přes ulici Koliště, část interiéru Tančícího domu v Praze, Oranžerii a Královskou zahradu na Pražském hradě či Hotel Josef. Podílela se také na rekonstrukci kostela sv. Anny v Praze či na designu obchodů Beltissimo. Řadu jejích budov najdete ve Zlíně, zmiňme například Kongresové a univerzitní centrum či Fakultu humanitních studií UTB.
Univerzitní centrum Zlín, zdroj: Wikimedia Commons
Stavby Evy Jiřičné ve světě
Velké množství budov podle projektů paní Jiřičné najdeme samozřejmě ve Velké Británii. Z veřejných budov zmiňme například autobusový terminál Canada Water či přístavbu knihovny Kimberlin. Navrhla také klenotnictví Boodles či klenotnictví Harrods fine. Nesmíme zapomenou ani na zajímavé mosty, například Royal Vitoria dock, Lockmeadow Pedestrian footbridge či North Woolwich footbridge.
Vlevo autobusový termínál Canada Water, zdroj: Wikimedia Commons
Eva Jiřičná žije v současné době ve Velké Británii. Sama se však považuje ze Moravanku a do České republiky jezdí často. Kvůli různým příležitostem a pracovním povinnostem často cestuje i do New Yorku či do Paříže.
Přečtěte si i další články o slavných českých architektech:
Úvodní fotografie - Autor: Daniel Baránek, licence: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikimedia Commons
Diskuse k článku