Druhy bydlení: dvougenerační rodinné domy
Zatímco před několika desítkami let byla výstavba dvougeneračních domů velmi populární, dnes pomalu upadá na úkor samostatného bydlení. I v současnosti má dvougenerační a vícegenerační bydlení svůj význam, a to obzvláště v případě dobrých rodinných vztahů. Moderní rodinné domy je možné bez problémů realizovat tak, aby svými dispozicemi vyhovovaly životu několika generací současně, a to při dodržení standardů a požadavků na moderní bydlení.
Dvojgenerační domy – jen při dobrých rodinných vztazích
Základem pohodlného a příjemného života ve dvojgeneračních domech jsou dobré rodinné vztahy. Jeden z partnerů bude žít pod střechou se svou tchýní a tchánem, a jak víme, ne vždy to dělá dobrotu. Život se svými rodinnými příslušníky byste si proto měli předem dobře rozmyslet, protože právě hádky a spory v rodině bývají nejčastějším problémem tohoto typu bydlení. Paradoxně může nastat problém i v případě, kdy se svými příslušníky máte až příliš dobré vztahy. V takovém případě čekejte každodenní návštěvy a často i zásahy do osobního života. Ať už se vám to líbí, nebo ne, tudy cesta k osamostatnění rozhodně nevede.
Problém může způsobovat i rozdílný přístup k životu a dennímu nastavení. Časté návštěvy přátel nebo domácí mazlíčci nemusí druhé straně vždy vyhovovat. Platí tak základní pravidlo – než se pustíte do společného bydlení dvou generací, sedněte si spolu a popovídejte si o svých představách, požadavcích a pravidlech pro soužití, která budou vyhovovat oběma stranám.
Dvougenerační dům a soukromí – jde to dohromady?
Abychom jenom nestrašili, moderní dvougenerační dům je možné postavit tak, aby jej mohly obě rodiny využívat samostatně a s vysokou úrovní soukromí. Dům pro dvě generace se dnes staví zpravidla se dvěma samostatnými vchody a s úplným oddělením prostorů. Ve skutečnosti se tak mladý pár se svým rodiči stýkat vůbec nemusí. Díky kvalitním stavebním a izolačním materiálům lze navíc dvougenerační dům dobře odhlučnit.
Jak vypadá moderní dvougenerační dům
Dnešní dvougenerační a vícegenerační domy se staví jinak než v éře komunismu. Nejsou tak obrovské, mají samostatné vchody, kvalitní zateplení a vynikají i z hlediska designu. Na první pohled často nerozeznáte dvougenerační dům od samostatné stavby.
Dvougenerační domy se dnes staví jako bungalovy, stejně tak jsou oblíbené dřevostavby určené pro soužití dvou generací. Vzhledem ke větším rozměrům je dvougenerační dům energeticky náročnější než malý domek, náklady na energie se však rozpočítají mezi obě rodiny, a tak ve výsledku mohou být ještě nižší. I moderní dvougenerační rodinné domy je možné postavit v nízkoenergetickém i pasivním standardu.
Možnost častého hlídání dětí oceníte
Pokud máte děti, jistě oceníte možnost častého hlídání vašimi rodiči. Své ratolesti nemusíte převážet mnoho kilometrů a nemusíte si dělat starosti se sháněním chůvy. Mít po ruce zdravé rodiče plné energie má spoustu výhod. Odborníci se shodují, že soužití několika generací je dobré i pro rozvoj dítěte. To si bude vštěpovat hodnoty a význam rodiny a bude mít dobré předpoklady pro budování dobrých vztahů i s vámi.
Otevřeli jsme problematiku dvougeneračních rodinných domů a zaměřili se na možná úskalí. V pokračování článku si shrneme, jaké jsou výhody a nevýhody bydlení ve vícegeneračních stavbách.
VÝHODY A NEVÝHODY DVOUGENERAČNÍCH DOMŮ
Nenechte si ujít další články ze seriálu zaměřeném na různé druhy bydlení:
Diskuse k článku