Víte, jak správně orientovat dům ke světovým stranám?
Pokud teprve stojíte před rozhodnutím, jaký pozemek si pořídíte a vyberete pro budoucí stavbu, myslete už v této fázi na možnou orientaci vůči…
Čeká vás realizace novostavby a zvažujete, na jakou stranu budete dům orientovat? Pak zbystřete, právě pro vás jsme připravili přehledný článek, ve kterém shrneme základní pravidla týkající se orientace ke světovým stranám. Při vhodném řešení budete mít důležité obytné prostory po velkou část dne prosvětlené sluncem a současně zabráníte nadměrnému přehřívání budovy. Orientování domu ke světovým stranám však ve většině případů vyžaduje kompromisy.
U velkých pozemků budete mít ruce volnější
Pokud teprve stojíte před rozhodnutím, jaký pozemek si pořídíte a vyberete pro budoucí stavbu, myslete už v této fázi na možnou orientaci vůči světovým stranám. Volné ruce budete mít zejména v případě velkých pozemků, kde je možné dům téměř libovolně natáčet a posunovat s ohledem na intenzitu slunečních paprsků v dané lokalitě.
Naopak moc na výběr nebudete mít u malého pozemku, který je součástí hotové zástavby. Stavební úřad vám pravděpodobně přesně nadiktuje, kde může dům stát a jak má být orientovaný. Ve výsledku se pak budete moct rozhodovat jen v otázce rozmístění jednotlivých místností a jejich využití. Ve většině případů je orientace novostavby daná i příjezdovou cestou. Někdy na výběr moc mít nebudete, a tak vás čeká hledání nejvhodnějšího kompromisního řešení.
Každá světová strana má svá specifika
Správně orientovat dům a vhodně vyřešit dispozice je opravdová věda. Zkušený projektant si s tím však poradí a při návrhu se bude zajímat mimo jiné o množství dopadajících slunečních paprsků s ohledem na jednotlivá roční období. Přesto byste měli znát základní specifika jednotlivých světových stran, podle kterých se nejčastěji volí umístění místností v prostoru rodinného domu. Vždy však platí, že každý má individuální potřeby a jiný životní rytmus. Proto neberte doporučení jako dogma a volte podle sebe a ostatních členů vaší rodiny.
Severní strana domu
Část domu orientovaná na sever je nejchladnější a dopadá na ni nejmenší množství slunečních paprsků. Výhodou je však rovnoměrné rozptýlení světla, díky kterému nebudete oslňováni sluncem ani v poledních hodinách.
Protože jde o chladnou stranu, není vhodné umísťovat k ní velké obytné prostory, které je třeba vytápět na běžnou pokojovou teplotu. Vzhledem k omezenému prostupu tepla by byly energetické nároky vyšší než u jiných světových stran. Z tohoto ohledu se na severní stranu rodinných domů nejčastěji umísťují chodby, schodiště, vstupní haly, ale třeba i koupelny nebo toalety. Máte-li v plánu zakomponovat k domu i dílnu nebo pracovnu, může být severní strana nejvhodnější.
Jižní strana domu
Na jižní stranu naopak dopadá největší množství slunečních paprsků. V největší míře dopadají sluneční paprsky do prostoru v zimě, naopak v létě je slunce vysoko, a tak je množství dopadající paprsků nižší. To v praxi prospívá prohřívání prostoru v zimním období a omezení přehřívání v létě. Jižní strana je mezi projektanty považována za nejdůležitější a nejcennější, proto se k ní orientují obytné prostory, kde lidé tráví hodně času. Zpravidla jako na jih orientovány obývací pokoje, jídelny, venkovní terasy a balkony nebo dětské pokoje.
Východní strana domu
Místnosti orientované na východ jsou prosvětlené v ranních hodinách, naopak odpoledne se do nich příliš paprsků nedostane. Proto jde o stranu vhodnou k orientaci ložnice či dětských pokojů, kde je ranní sluneční záření žádoucí. Během léta jsou prostory příjemně vyhřáté, v zimě však mohou být chladnější. Počítejte tak s mírně vyššími nároky na vytápění prostorů orientovaných na východ.
Západní strana domu
Naopak tu máme západní světovou stranu, která je intenzivně prosvětlená v odpoledních hodinách. To může v praxi znamenat problémy s přehříváním a nepříjemně vysokou teplotou během parných letních dnů. Interiéry směřované na západ se často doplňují o klimatizační zařízení, která zejména v teplejších lokalitách výrazně zlepší komfort bydlení. Pokud doma trávíte hodně času v odpoledních hodinách a chcete si co nejdéle užívat sluneční paprsky, na západ orientujte kuchyni, jídelnu, terasu nebo obývací pokoj.
Každá světová strana a s tím související orientace místnosti má své výhody i nevýhody. Popřemýšlejte na tom, chcete-li mít prostory prosvětlené spíše ráno, nebo naopak odpoledne. Myslete i na to, že sluneční podmínky se v průběhu roku mění. Nenechte si ujít další související články:
Diskuse k článku