Vybíráme nástěnné hodiny: Na co se zaměřit?
Nástěnné hodiny neslouží jen k ukazování času – jsou také výrazným bytovým doplňkem. Vybíráte i vy nové hodiny, které do interiéru dokonale zapadnou? Přinášíme vám několik tipů, na co vše se při výběru zaměřit.
Zvolte správnou velikost nástěnných hodin
V první řadě si promyslete, po jak velkých hodinách sáhnete. Na trhu narazíte na nástěnné hodiny o průměru kolem 20 cm, stejně jako na obří hodiny, které zaberou celou stěnu. Malé hodiny na zeď jsou vhodné jako malý nenápadný doplněk – hodí se nad dveře, mezi police nebo nad pracovní stůl. Na prázdné stěně by ale nevypadaly příliš dobře.
Luxfery v koupelně: designový prvek, který zažívá velký návrat
Naopak nástěnné hodiny velkého průměru poslouží jako výrazný a dominantní interiérový prvek. Jsou vhodné do střídmých interiérů, kde na sebe poutají pozornost a opticky se neruší s dalšími doplňky a dekoracemi. Velké hodiny vyniknou například nad sedací soupravou. V jejich okolí by však již neměly být obrazy, police nebo jiné rušivé prvky.
Vybírejte materiály, které do daného prostoru zapadnou
Nástěnné hodiny se vyrábí z různých materiálů a v mnoha stylech. V posledních letech jsou velmi oblíbené masivní dřevěné hodiny, které skvěle zapadnou jak do moderních interiérů, tak místnosti v rustikálním stylu bydlení. K dostání jsou také plastové, skleněné, kovové a mnohé další typy hodin. Vždy však musí zapadnout do daného prostoru. Například do minimalisticky laděných interiérů se příliš nehodí bohatě zdobené hodiny s výrazným číselníkem.
Z hodin musí být okamžitě patrné, jaký čas ukazují
Myslete na to, že hlavní účel nástěnných hodin je ukazovat čas. Při pohledu na ciferník vám tak musí být hned jasné, kolik je hodin. To může být problém zejména u moderních typů bez čísel, stejně tak jako v případě modelů, u kterých barva ručiček splývá s pozadím. Až budete hodiny vybírat, nezaměřujte se jen na design, ale také funkčnost.
Do ložnice jsou vhodné hodiny, které netikají
Většina typů nástěnných hodin je vybavena klasickým „tikajícím“ mechanismem. Mnohé však typické tikání ruší a způsobuje problém zejména v ložnicích, kde pro ničím nerušený spánek potřebují naprostý klid. Řešení jsou tiché nástěnné hodiny, které netikají, a tak o jejich přítomnosti nebudete ani vědět. Vhodné jsou nejen do ložnic, ale také dětských pokojů nebo pracoven.
Nepodceňujte umístění nástěnných hodin
Kromě samotného výběru typu hodin je důležité i jejich umísťování. Doporučujeme jim najít místo tam, kde bude vidět z jakékoliv části místnosti. Pokud máte propojenou kuchyni s obývákem, na ciferník byste měli vidět jak z obýváku, tak od kuchyňské linky. Pozor si dejte také na lustry, květiny nebo police, které by mohly viditelnost ručiček omezovat. Nebojte se experimentovat a hodiny přemísťujte z jedné stěny na druhou. Brzy zjistíte, které místo jim sluší nejlépe.
Na bytové dekorace a doplňky se na našem portálu zaměřujeme dlouhodobě. Přečtěte si i některý z dalších článků o interiérovém designu:
Diskuse k článku