Luxfery v koupelně: designový prvek, který zažívá velký návrat
Luxfery zažívají v posledních letech velkolepý návrat a stále častěji se zapracovávají do moderních koupelen. Dávno se už nespojují se socialismem a hanlivého podtextu získaného po sametové revoluci se snad nadobro zbavily. Luxfery prosvětlí každou koupelnu a vynikají variabilním využitím. Poutavý vzhled moderních luxfer ale není jedinou předností, důležité jsou také velmi dobré tepelněizolační vlastnosti.
Luxfery do koupelny? Máte z čeho vybírat
V minulosti jste nad výběrem luxfer do koupelny nemuseli příliš přemýšlet, protože nebylo z čeho vybírat. Dnes je ale situace jiná. Tento designový stavební prvek dodává mnoho výrobců, kteří pravidelně představují nové řady. Luxfery se vyrábí v mnoha barvách a strukturách, existují i různé formáty. Kromě standardních čtverců narazíte na luxfery obdélníkové, ale i speciální ukončovací prvky či oblouky. Na trhu objevíte i speciální designové kolekce, například metalizované luxfery nebo typy s podsvícením.
Konkrétní model vybírejte také podle toho, jakou propustnost vyžadujete. Klasické čiré luxfery mají propustnost světla nad 75 %, ty barevné obvykle 50 až 70 %. Existují i speciální neprůhledné řady, stejně tak i lesklá či matná provedení. Pro stěnu vyskládanou z luxfer můžete samozřejmě použít různé typy a vytvořit tak originální vzhled. Možnosti využití jsou v podstatě neomezené, pokuste se ale držet fantazii na uzdě a dejte si pozor na riziko překombinování. Krása spočívá v jednoduchosti.
Na tepelněizolační vlastnosti luxfer se často zapomíná
Většinu příznivců těchto skleněných tvárnic natolik zaujme jedinečný vzhled, že na vlastnosti materiálu úplně zapomínají. A to je v tomto případě velká škoda, protože luxfery se pyšní velmi dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, které v koupelně oceníte. Zatímco v minulosti se vyráběly tvárnice s jednou stěnou, ty dnešní jsou svařené ze dvou půlek a uprostřed mají vzduchovou kapsu.
Díky dobrým izolačním vlastnostem můžete luxfery bez obav použít i k vyzdění venkovní zdi. Oceňuje se také zvuková izolace luxfer, která je lepší než v případě klasické zdi. Díky tomu můžete koupelnu bez obav propojit luxferami třeba i s ložnicí.
Luxfery poslouží jako dělící příčky do koupelny
Kde vlastně mají luxfery v koupelně své využití? Velmi často se používají jako dělící příčka v koupelnách propojených s toaletou. Koupelna se od WC opticky oddělí, díky propustnosti pak bude dostatek světla i kolem toaletní mísy. Vznikne intimní elegantní prostor, do kterého se skvěle hodí zejména předstěnové instalační systémyse závěsnými WC.
Pokud máte malou koupelnu a prostor za dělící příčkou z luxfer je stísněný, pořiďte do koupelny speciální SLIM moduly, které mají tloušťku jen 84 mm. U nás je nabízínapříklad výrobce sanitární techniky ALCAPLAST.
Stěna vany či sprchového koutu z luxfer
Z luxfer můžete v koupelně vybudovat i stěnu vany či sprchového koutu. Obložení vany je snadné a přitom skvěle vypadá, proto je stále oblíbenější i mezi bytovými designéry. Luxfery jsou ideálním materiálem také pro stavbu stěny sprchového koutu, obzvláště v případě bezvaničkového provedení.
U takzvaných walk-in sprchových koutů je vanička nahrazena podlahovým žlabem. Chcete-li zachovat konzistentnost použitého materiálu, pořiďte si speciální podlahové žlaby se skleněným roštem, které se s luxferami skvěle doplňují. Výrobci skleněných tvárnic pak poskytují i systémová řešení pro montáž dveří sprchového koutu.
Luxfery vyniknou i v obvodových zdech
Poutavým řešením je zakomponování luxferových tvárnic přímo do jedné z obvodových stěn koupelny. Pokud plánujete rekonstrukci bytového jádra, nad touto možností vážně zauvažujte. Prosvětlí obě místnosti a v mnoha případech nahradí i absenci oken. Do luxferové stěny lze poměrně snadno zakomponovat i vstupní dveře, skleněné tvárnice se tak stanou dominantou vašeho bydlení.
Hoďte všechny předsudky za hlavu a porozhlédněte se po inovativních luxferách, které mají v oblasti bytového designu své místo. Kombinujte je s moderní sanitární technikou a různými materiály od dřeva po nerezovou ocel.
Diskuse k článku