Domácí meteostanice je skvělý pomocník i designový doplněk
Chcete vyzrát na rozmary počasí? Domácí meteostanice není jen obyčejný teploměr, ale má spoustu dalších funkcí, které využijete v každodenním životě. Meteostanice je skvělým pomocníkem, ale i vkusným designovým doplňkem vaší domácnosti, co její chod zjednoduší. Co všechno meteostanice umí, jak funguje a jaké základní druhy jsou na trhu k dostání?
Meteostanice můžeme podle základního členění rozdělit na digitální a mechanické. Do skupiny mechanických patří klasické rtuťové teploměry, barometry a vlhkoměry, ovšem digitální meteostanice se těší mnohem větší oblibě, a to nejen díky mnoha funkcím navíc, ale také modernímu designu.
Co všechno umí moderní meteostanice?
Samozřejmostí každé meteostanice je ukazatel času a data. Kromě měření vnitřní a vnější teploty vzduchu podává přístroj také informace o atmosférickém tlaku, vlhkosti vzduchu, teplotě rosného bodu, rychlosti a směru větru a množství dešťových srážek. Složitější meteostanice udávají i rychlost větru v nárazech, čas východu a západu Slunce nebo také v jaké fázi se nachází Měsíc.
K nadstandardním funkcím složitějších meteostanic patří také ukazatel tzv. pocitové teploty, dálkový ovladač, budík, možnost propojení s počítačem pomocí USB kabelu nebo fotorámeček. Moderní meteostanici lze také navázat na domácí elektronický systém, který se stará o zalévání zahrady. V praxi tato funkce umožňuje zastavení zalévání v případě deštivého počasí.
Jak meteostanice funguje?
Každá meteostanice se skládá ze základny, na které se zobrazují naměřené údaje, a měřících sond, které tyto údaje do základny posílají. U běžné meteostanice jde obvykle o tři sondy, ale jejich počet se pohybuje od jedné do pěti. Čím více měřících sond, tím přesnější bude předpověď.
I když je domácí meteostanice dobrým pomocníkem v každodenním životě, nelze se stoprocentně spoléhat, že nám podá přesné informace o změnách počasí v časovém úseku delším než pár hodin.
Umístění měřících sond hraje důležitou roli
Pro měřící sondy je ideální umístění minimálně 1 metr nad zemí na závětrné straně domu, nejlépe na místě, které je po celý den chráněno před přímým sluncem a v zimě před sněhem. Důležitá je i vzdálenost měřících sond od základny, která by se měla pohybovat do 30 metrů, u některých složitějších přístrojů dokonce i 70 metrů. Přenos mezi měřícími sondami a základnou je většinou bezdrátový, propojovací kabely jsou využívány jen v případě špatné kvality signálu, například z důvodu množství překážek.
Vyberte si meteostanici na míru
- Nenáročným jedincům, kterým stačí informace o venkovní teplotě a zda si vzít na cestu z domova deštník, postačí jednoduchá meteostanice, kterou seženete do 1 000 Kč.
- Pro dlouhodobější informace o změnách počasí doporučujeme pořídit si přístroj s rádiovou předpovědí nebo vázaný na internetové služby. Cena takové meteostanice se pohybuje kolem 2 000 Kč, nápis DCF nebo HBG napoví, že jsou předpovědi přebírány z Frankfurtu nebo Švýcarska.
- Nejmodernější meteostanice se všemi výše uvedenými funkcemi a luxusním designem pořídíte za cca 5 000 Kč.
- Celé sestavy snímačů, vhodné pro opravdové meteorologické nadšence i profesionály, které zajistí předpověď přesnou až na 75%, lze sehnat od 10 000 do 40 000 Kč v závislosti na funkcích.
Diskuse k článku