Satelitní městečka už jsou v Česku dávno out
Satelitní městečka neboli satelity v naší zemi vyrostly po sametové revoluci téměř jako houby po dešti. Rychle a prakticky v každém regionu poblíž každého města, na které si vzpomenete. Všude tam se satelitní městečka objevila. Dnes už však trend satelitů čím dál víc ztrácí dech a lidé už v nich nechtějí bydlet tolik, jako dřív. Proč?
Podle většiny architektů a urbanistů jsou satelitní městečka čiré zlo, které změnilo nejen českou krajinu na století dopředu.
Proč byla satelitní městečka oblíbená
Start satelitních městeček má většina z nás v živé paměti. Vždyť 90. léta zas nebyla tak dávno. V porevoluční euforii řada rodin s dětmi zatoužila po tom, vlastnit kus půdy s vlastním domem „za městem“. Satelity byly poměrně levnou variantou. Často se však jednalo o nešťastná řešení, což řada majitelů domů v satelitních městečkách v následujících letech také zjistila.
Nevýhody satelitních městeček
Mezi ty hlavní nevýhody satelitních městeček, jimiž je vykoupen mnohdy jen zdánlivý klid, patří nedostatečná vybavenost službami. Co naplat, města na tom v tomto směru budou zkrátka vyždy lépe. Další nevýhodou je s tím spojená nedostatečná infrastruktura. Nejen, že do řady satelitů vás nezaveze nic jiného, než vaše vlastní auto nebo motorka, ale v satelitních městečkách byste mnohdy takovou základní věc, jako je chodník, hledali marně. Bez auta se tady neobejdete a s tím, že byste chodili pěšky, se zkrátka nepočítá.
Špatná doprava v satelitech
Pro dospělého pracujícího člověka - manažera, to nemusí být žádný problém. V momentě, kdy vám ale vyroste dítě a vy mu nechcete dělat osobního asistenta a každý den jej vozit do školy a ze školy, máte problém. Řada oyvatel satelitních městeček to tedy řeší skútrem jako dárkem k patnáctinám a malým autem jako dárkem k osmnáctinám svého potomka. Stačit to však vždy nemusí. Stejně tak jsou samotné školky, školy, zájmové kroužky a kulturní vyžití obecně v satelitech většinou problém.
Satelitní městečka: Vysoký plot a hlavně se nebavit se sousedy
Zajímavým jevem satelitních městeček je pak častá snaha ohraničit si svůj vlastní kus pozemku ideálně tak, aby nám na něj nikdo ani neviděl. Tak okolo domů vyrůstají vysoké betonové ploty nebo ještě vyšší "zdi" z thují či jiných křovin. Ve snaze uchovat si své soukromí v kombinaci s tím, že lidé ve svých satelitních domech netráví mnoho času, neboť přece jen pracují ve městech, tak není příliš mnoho šancí pro navazování sousedských vztahů.
Bydlení ve městech vede
S trendem zvyšující se finanční dostupnosti bytů ve městech tak lidé podle řady zdrojů postupně o satelitní městečka a bydlení v nich ztrácí zájem. Města totiž narozdíl od satelitů nabízí nejen dopravní dopstupnost, ale také občanskou vybavenost. Podívat se do přírody pak většině Čechů stačí pouze o víkendu.
Existují ale i "dobré" satelity
Na obranu satelitů ale musíme dodat, že i u nás existují taková satelitní městečka, která požadavky na snadný dojezd do práce, kulturní vyžití nebo vzdálenost k základní škole splňují.
Satelitní městečka: co na nich lidem vadí
- malá vybavenost službami
- nedostatečná infrastruktura
- nedostatek škol, školek
- nedostatek zájmových kroužků pro děti
- nedostatek jiného sportovního vyžití, než toho v přírodě
- nedostatek kulturního vyžití
- často minimální užitná plocha pozemku
- domy nalepené na sebe, takže stejně nedostatek soukromí
- mizivé sousedské vztahy
- absence chodníků
Diskuse k článku
Pavel Hlavizňa
Mařka