Bioarchitektura: život v souznění s přírodou
Bio všude kolem nás, není úniku, není se kam schovat. Možná už je toho trochu moc. A aby bylo ještě více, začíná se objevovat nový trend s názvem bioarchitektura. Život v souladu s přírodou je zkrátka moderní. Není na tom však nic špatného, ba právě spíše naopak. Obor stavební biologie má původ v Německu, bioarchitektury pak v Irsku a do našich končin se rozšiřují nenápadně, ale zcela automaticky.
Pod pojem bioarchitekura se totiž zahrnuje vše, co souvisí s přírodními zdroji materiálů nebo izolací. Mezi pilíře patří také úspora energie, nakládání s odpady nebo šetrné zacházení s vodou a elektrickou energií. Nejsou to však jen tyto ryze praktické záležitosti – bioarchitektura se zajímá i o přijemné klima v domě a jeho působení na nás, stejně jako o tvar domů a jejich uspořádání. Přeci jen v něm budeme trávit dlouhé měsíce a roky.
Biorachitektura znamená harmonii
Při stavbě domu nejde jen o to, jaké materiály budou použity, ale je potřeba brát ohled na všechny potřeby člověka. A samozřejmě také přírody, která v bioarchitektuře sehrává velmi podstatnou roli. Viditelné i neviditelné součásti domu je třeba dát do souznení. Nejedná se tedy jen o používání přírodního materiálu, ale o vytvožení zdravého životního prostoru přesně na míru každému z nás.
Sami nejlépe víme, že se v každém domě nachází místa, kde se cítíme více, jinde pak méně, příjemně – díky bioarchitektuře jsou místa s negativním dojmem minimalizovány.
Důležitý je u bioarchitektury tvar
Bioarchitektura pracuje s rozličnými a značně netradičními tvary staveb. Inspiraci hledá kde jinde, než v přírodě: dům tak může mít tvar ulity, šišky, mušle, či květiny. Nevyužívají se žádné ostré úhly, Díky přirozeným geometrickým tvarům se tvoří tzv. zdravý prostor. Domy postavené dle bioarchitektury tak poznáte jednoduše – působí měkce a místnosti mají oválné nebo kulaté.
Zdroj: czech.bioarchitecture.ie
Velmi důležitou roli sehrává i orienatce budovy, neboť je potřeba co nejvíce využívat pozitivního vlivu slunce – svitu, tepla, energie.Inspiraci čerpá z mnoha koutů lidské činnosti, hlavně však z bojových umění, některých směrů filozofie, feng-shui, ale třeba i z keltských principů nebo indiánské moudrosti.
Mnohé prvky z bioarchitektury jsou běžnou součástí současné architektury. Týká se to hlavně uspořádání místností, které je dobře známé např. ze stavby pasivních domů.
Bioarchitektura z jiné galaxie
Bioarchitektura možná působí jako šarlatánský obor z jiné galaxie. Rozhodně tomu tak ale není. Na druhou stranu příjemně se žije v každém domě, kde se podaří vytvožit opravdový domov. A to jde i bez složitých tvarů a netradičních materiálů...
Titululní foto: zdroj;
Diskuse k článku