Architektonické skvosty: Pardubické krematorium ve stylu art deco
I přes jistý morbidní nádech je pardubické krematorium bezesporu významnou stavbou novodobé české architektury. Díky svému ojedinělému pojetí je pardubické krematorium pro neznalého člověka snadno možné zaměnit za úplně jiný typ budovy, než je Dům světla, jak je pardubické krematorium poeticky nazýváno.
Tato netypická stavba se tak stala jednou z dominant východočeských Pardubic. Letos na podzim přitom pardubické krematorium oslaví už 90. výročí od dne svého otevření.
Stavba a otevření pardubického krematoria
Hlavním architektem pardubického krematoria byl Pavel Janák, který svůj plán na výstavbu zhotovil v letech 1921 – 1923. Tehdy byla stavba budovy pardubického krematoria plánována tak, že mělo stát na samotné periferii Pardubic v rozlehlém parku
Budova byla postavena ve stylu art deco a pardubické krematorium bylo poprvé slavnostně otevřeno veřejnosti 28. září 1923 a první pohřeb se zde konal o den později. Stavba pardubického krematoria byla při svém vzniku významně podporována takzvanou Společností přátel žehu, později mnohými kunsthistoriky zatracena a poté „znovuobjevena“.
Pardubické krematorium je národní kulturní památkou
Dnes je pardubické krematorium poměrně velkou atrakcí a po rozsáhlých rekonstrukcích byla jeho budova prohlášena národní kulturní památkou.
Dvouramenné schodiště a kamenné sochy
Stavba pardubického krematoria je dvoupodlažní a před jejím hlavním vchodem se nachází monumentální schodiště. To končí dvouramenným terasovitým ochozem, který je orientován na světové strany východ a západ. Nachází se zde dvě velké sochy v nadživotní velikosti.
Art deco vitráž nesmí chybět ani v pardubickém krematoriu
Štít budovy pardubického krematoria je trojúhelníkového tvaru, v jehož prostředku je umístěno také kruhové okno s typickou vitráží ve stylu art deco. Najdeme zde hlavní téma – hexagram. Vnější strana stěn smuteční síně pardubického krematoria je využita jako kolumbárium.
Pardubické krematorium si zahrálo ve filmu Spalovač mrtvol
Pokud se zrovna nechcete nebo nemůžete vydat na výlet směr východní Čechy, pardubické krematorium můžete vidět také na obrazovkách svých televizorů ve filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze. Velká část tohoto filmu se natáčela právě v okolí nebo přímo v interiérech pardubického krematoria.
Diskuse k článku