Roubenky - domácí alternativa ke srubům
Roubenka a srub není totéž. Liší se způsobem ukládání trámů na sebe. K jejich upevňování se u roubenek používaly nejrůznější tesařské vazby. Postupem let se zůstalo u trámů s hranami, které vykazovaly nejlepší soudržnost při skládání „na rybinu“. Nepřesahují a tvoří téměř klasický roh. V našich končinách jich najdete poměrně více, než srubů, které se začaly budovat až v posledních letech. Klasická roubenka má však stále své kouzlo.
Nejednou se stalo, že stavba srubu byla zakázána, ale s povolením pro roubenku problém nebyl. Zkrátka má u nás větší tradici, než kanadské či skandinávské sruby. V české krajině jich najdete spoustu, hlavně na horách. A důvod je nasnadě: kromě toho, že pěkně vypadají, jejich úsporné vlastnosti odhalili naši předkové už dávno.
Roubenka nejen pro rekreaci
Málokde si lépe odpočinete, než v náručí přírody. Její vůni pak ještě intenzivněji vnímáte pokud jste obklopeni ekologickým materiálem i v případě ubytování. Jenže roubenky nejsou jen víkendovým obydlím, dá se v nich žít stejně kvalitně, jako v běžných domcích. A dnes už i s úspornými úpravami. Jen se musíte smířit s tím, že nelze pořizovat příliš rozlehlá stavení.
Dřevěné roubenky a jejich vlastnosti
- dřevo, léty prověřený materiál, dýchá, jako filtrace čistí vzduch a v neposlední řadě pohlcuje pachy
- izolační schopnosti jsou skvělé: trám o šířce 30cm nahradí zeď silnou až 90cm, takže tepelné ztráty rozhodně nehrozí
- dřevo se hodí jako materiál pro alergiky
- udržet ideální vzdušnou vlhkost (50-60%) nedá příliš práce
- absorbuje škodliviny z ovzduší a neutralizuje geopatogenní zóny
- lze budovat po celý rok
- opomenout nejde ani charakteristický vzhled a vůně
Technologie stavby
Trámy montované s mezerou
Mezery se nechávají z důvodu možnosti vložení izolace až po dokončení roubenky. Díky proudění vzduchu stavba sedá postupně s dokončováním a urychluje se tak i vysoušení a potřebné deformování. Tímto způsobem se také snadněji dodržuje vodorovnost trámů a přesnost spojů. Mezery jsou ve finále zaklopeny dřevěnými lištami.
Pero – drážka
V truhlářství se jedná o hojně využívaný spoj, v případě roubenek je však nutno provést jej s naprostou precizností. Nosná pera v tomto případě mají obdélníkovitý tvar a výčku 2,5 – 3cm. Mezi pera se vkládá izolace ihned při stavbě.
Prismy
Nejsložitější, ale nejpropracovanější způsob, který spojuje poznatky dřívějších generací se současnými možnostmi a technologiemi. V rozích se klády spojují na rybinu, podélně na drážku, jež maximálně utěsňuje spoje.
Na co si dát pozor u roubenek
Důkladně opracované dřevo – dřevo musí být zbaveno kůry a lýka, jinak hrozí napadení škůdci. Pro stavbu musí být trámy zcela suché, kdy před tím sesychaly alespoň po dobu dvou let.Důležité je to hlavně kvůli „sedání“ stavby. Pokud by nebylo seschnutí správné, hrozilo by pohnutí konstrukce až o 12cm.
Přesnost zářezů – některé prvky tak nebudou sedět přesně. Stává se to nejčastěji v případech, kdy je užita motorová pila místo listové.
Pozor také na příliš dlouhé technologické přestávky, kdy se z nejrůznějších důvodů stavba protahuje. Konstrukce může být promočena (včetně izolace) nebo vznikne nežádoucí zašednutí dřeva.
Diskuse k článku