Venkovský styl dokáže být i barevný
Venkovský styl se v interiéru vyznačuje útulností příjemnými materiály a pohodlím. Kombinuje prvky tradiční a starobylé s moderními, vždy ale hrají prim přírodní materiály. Je tedy v naprosté opozici k městskému hi-tech a minimalismu. Pokud si ale myslíte, že se v country stylu je vyloučeno použití barev, mýlíte se. Dokáže být pěkně pestrý!
Důvod, proč se lidí rozhodnou zařídit interiér ve venkovském stylu může být klidně ten, že působí klidně, po dni plném stresu a shonu dokáže uklidnit a pohodu vysílá v každém okamžiku. Je potřeba ale dávat si pozor na množství doplňků, jejichž přemíra ale působí přesně opačně – jako zbytečný chaos.
Venkovský styl neznamená rustikální
Rustikální nábytek by neměl být synonymem pro venkovský styl, a kdo zařizuje interiér, měl by zapojit více fantazie. Nábytek v tomto provedení není zrovna levnou záležitostí, a vězte, že lze najít mnohem levnější zařízení, jež umí stejně dobře vytvořit jedinečnou atmosféru. Ať už chcete přinést kousek přírody do kuchyně, obývacího pokoje nebo ložnice, vždy existuje způsob, jak to udělat jednoduše a efektivně.
Typické záležitosti
- dřevo: co by bylo pro venkov charakterističtější, než je vůně dřeva? Ještě větší stylovost bude mít nábytek, který už vykazuje známky opotřebení. Nemusí jít o kousky z babiččiny půdy, pomoci si můžete patinou, která je v takovém interiéru skutečně působivá. Velkou výhodou dřevěného materiálu je i to, že se hodí naprosto všude. Dřevěnou komodu umístíte jak do obýváku, do kuchyně, tak třeba i na chodbu.
- doplňky: zapomeňte na moderní plastové a designové prvky, které by kazily dojem. Nových materiálů se ale obávat nemusíte – sklo nebo kov působí zajímavě a dělají interiér netradiční a originální.
- textil: ubrusy, závěsy a potahy do současných interiérů sice nepatří, venkovský styl je ale vyžaduje. Nejlépe bez zbytečných vzorů.
K venkovskému stylu neodmyslitelně patří patina a kromě nábytku se týká třeba i kovových předmětů. Znamená to změny povrchu způsobené vnějšími vlivy – opotřebením, vystavením slunci apod. Pro kýžený výsledek ale nemusíte čekat dlouhá léta na přirozený vznik, lze totiž nábytku trochu „pomoci:“ Jak na patinování nábytku. |
Barvy a venkovský styl? Funguje to
Typickými barvami jsou ty přírodní – bílá, hnědá ve všech odstínech a další neutrální barvy. Není tedy divu, že je potřeba interiér zvýraznit. K tomuto účelu skvěle slouží solitéry – samostatné kousky nábytku s výraznou barvou. Může jednat o odlišené zásuvky, barevný nátěr, případně o výrazné čalounění – vše ale u nábytku tradičních tvarů.
Odstíny modré, fialové i červené jsou působivé a nic jimi nezkazíte. Neopomíjejte ani zlatou a stříbrnou, kde však při větší koncentraci hrozí riziko kýčovitosti.
Současné možnosti nabízí nepřeberné množství dekorů, stylů a typů vybavení. Chce to jen trochu kreativity a smyslu pro detail, protože právě díky tomu dostane interiér pověstnou atmosféru a výsledný dojem tak bude ideální.
Diskuse k článku
eva